Blog

Legalny wywóz gruzu i odpadów. Poradnik

Podczas remontu nie sposób uniknąć generowania odpadów. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci wyrzucić ich do zwykłego śmietnika. Jak więc się ich pozbyć? Od poprzedniego remontu minęło już trochę czasu, a twoje mieszkanie aż prosi się o odświeżenie. Planując remont nie zapominaj jednak o tym, by zawczasu zapewnić sobie pojemnik na gruz oraz jego zutylizowanie. Stawka jest naprawdę wysoka, bo poza twoją wygodą, chodzi także o kwestie prawne – przepisy zabraniają bowiem wyrzucania odpadów budowlanych do zwykłych kontenerów na śmieci. Jak więc pozbyć się ich bez ryzyka finansowych sankcji?

Tylko w PSZOK

Odpady budowlane, a także inne nietypowe śmieci – na przykład urządzenia elektroniczne, akumulatory czy meble – zbierają punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które według prawa powinny działać na terenie każdej gminy. Od mieszkańców danej gminy za sam odbiór gruzu PSZOK nie pobiera opłat, ale nie znaczy to, w związku z tym nie poniesiesz innych kosztów.

Jak zawieźć odpady do PSZOK?

Jeśli bowiem nie dysponujesz własnym samochodem o pojemności wystarczającej, by zawieźć do PSZOK cały gruz, musisz przygotować się także na wydatek związany z transportem odpadów. W cenę usługi wliczony jest także wynajem pojemnika na gruz, a jej wysokość jest zależna przede wszystkim od tego, jak wielu pozostałości po remoncie musisz się pozbyć. Wywóz gruzu możesz powierzyć zarówno firmie obsługującej PSZOK, jak i pracownikom zewnętrznego przedsiębiorstwa.

Worek czy kontener?

Poza tym musisz doliczyć także koszt pojemnika na gruz. Najtańsza opcja to mały worek, który pomieści około 30 kilogramów gruzu. Jeśli jednak przewidujesz, że w trakcie remontu wygenerujesz więcej odpadów, zamów tak zwanego big baga, czyli duży, sześcienny worek mieszczący nawet tonę gruzu. W przypadku budowy lub naprawdę dużych remontów, najlepszym rozwiązaniem będzie natomiast wynajem kontenera na gruz, który nie tylko wyróżnia się największą pojemnością, ale też pozwala na składowanie wszystkich rodzajów odpadów – w tym starych mebli.

Gdzie ustawić kontener?

Jeśli zdecydujesz się na big baga lub kontener, musisz zastanowić się także nad jego lokalizacją. Właściciele prywatnych posesji mają w tym wypadku dużo łatwiejsze zadanie niż lokatorzy mieszkań w bloków. Ci ostatni bowiem powinni poprosić właściciela danego terenu o zgodę na zostawienie kontenera. W przypadku chodników i dróg publicznych, w urzędzie gminy powinieneś zdobyć zgodę na zajęcie pasa ruchu – formularz zwykle dostępny jest na jego stronie internetowej.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: DPR