Telefon 24h

506-367-504, 533-809-637
533-774-876, 732-792-022

Godziny pracy

PN - PT 08:00 - 22:00

E-mail

biuro@dpr.info.pl

Jak pozbyć się odpadów poremontowych

Damian Baś
Odpady poremontowe umieszczone w kontenerze

Odpady poremontowe nie mogą trafić do zwykłego pojemnika. Co więc zrobić, by mieć pewność, że utylizujesz je legalnie? Jakie grupy odpadów wyróżniamy i gdzie można je wyrzucić?

Mówisz: remont, myślisz: nowy wygląd mieszkania, lepiej zagospodarowana przestrzeń i bardziej funkcjonalne wnętrza. Nie zapominasz też o dużych wydatkach, pracy, którą będziesz musiał włożyć i tymczasowych niedogodnościach. Planując remont powinieneś jednak pamiętać także o tym, czego podczas niego może być najwięcej – o odpadach. Śmieci, które powstają w wyniku takich prac są szczególnie kłopotliwe, bo ich wyrzucenie do zwykłego pojemnika jest nielegalne. Jak więc się ich pozbyć?

Odpady poremontowe – rodzaje

Odpady poremontowe należy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to śmieci, które można wykorzystać ponownie. Należą do niej między innymi gruz, meble, z których po remoncie zamierzasz zrezygnować, sprzęty AGD i RTV, rury i baterie wodociągowe, złom oraz deski i panele podłogowe. Druga grupa to natomiast odpady, których ponowne wykorzystanie nie jest możliwe. Są to przede wszystkim azbest, ceramika łazienkowa, szkło i zdarte tapety.

Jak ponownie wykorzystać odpady?

Odpady z pierwszej grupy są zwykle mniej kłopotliwe – o ile znajdziesz sposób na ich ponowne użycie. Najłatwiejsze będzie to w przypadku gruzu, który może być wykorzystany przy budowie domów lub dróg. Jeśli sam nie będziesz go potrzebował, możesz spróbować znaleźć odbiorcę korzystając z internetowych lub prasowych ogłoszeń. W podobny sposób pozbędziesz się też mebli czy sprzętów. Jeżeli wiesz, że na pewno ci się nie przydadzą, po prostu oddaj je potrzebującym.

Kiedy wynająć kontener na odpady?

W przypadku, gdy nie uda ci się znaleźć odbiorcy, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem big baga lub kontenera na gruz. Co ważne, może trafić do niego także większość odpadów z drugiej grupy – na przykład tapety, ceramika i szkło. Firma, od której wynajmiesz kontener, dostarczy go pod wskazany adres, a po zakończeniu remontu odbierze go od ciebie i wraz z odpadami dostarczy do właściwego PSZOK-u. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, jednak nie sprawdza się w przypadku niebezpiecznych odpadów, takich jak azbest.

Jak pozbyć się azbestu?

Powodem są nie tylko względy bezpieczeństwa, ale też obowiązujące w Polsce przepisy, które zabraniają samodzielnego demontażu azbestowych elementów oraz ich „normalnej” utylizacji. Jeśli w twoim domu się one znajdują, ich zdjęcie musisz zlecić profesjonalnej ekipie, która zajmie się także transportem i utylizacją. Taka usługa to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. W wielu gminach przynajmniej część kosztów pracy specjalistów możesz jednak odzyskać dzięki dofinansowaniom.