Blog

Wywóz złomu żeliwnego, metalowego i elektronicznego

Czy kiedykolwiek próbowałeś pozbyć się złomu? Jeżeli tak, to z pewnością wiesz, że oddając złom do skupu, należy wcześniej go dokładnie posegregować pod kątem stopu z jakiego jest wykonany. Dlaczego jest to potrzebne? Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ skupy złomu tego wymagają. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wymaga pewnej wiedzy a także czasu i siły fizycznej. Dlatego znacznie łatwiej jest zlecić wywóz złomu specjalistom, którzy po taki złom przyjadą z odpowiednim kontenerem i odbiorą wszystko, co mamy do wyrzucenia, bez konieczności segregowania tychże odpadów. Jak pozbyć się złomu? Jak dzielimy takie odpady?

Wśród złomu możemy wyróżnić cztery najpopularniejsze grupy, z którymi spotykamy się na co dzień: żeliwny, metalowy, elektroniczny oraz kolorowy. Warto wiedzieć, z czego są zbudowane urządzenia, z których korzystamy, dzięki temu łatwiej będzie nam potem zaklasyfikować je do odpowiedniego rodzaju złomu.

Złom żeliwny

Żeliwo to bardzo popularny materiał, wykorzystywany w produkcji urządzeń gospodarstwa domowego. Spotykamy się również z żeliwnymi elementami wyposażenia oraz częściami samochodów. Z żeliwa wykonywało się słynne kaloryfery żeberkowe oraz rury kanalizacyjne, a także takie elementy wyposażenia wnętrz, jak wanny i zlewozmywaki. Z żeliwa wykonywane są również garnki, patelnie czy grille. Żeliwo charakteryzuje się dużą masą i są to zazwyczaj ciężkie przedmioty, co może generować problemy, szczególnie jeżeli jest to złom, którego chcemy się pozbyć.

Złom metalowy

To najbardziej szeroka kategoria złomu, głównie z uwagi na rozległe zastosowanie metalu w budowie przeróżnych urządzeń. Ogólnie rzecz ujmując tutaj mamy do czynienia głównie z wyeksploatowanymi urządzeniami lub elementami urządzeń. Wśród większych odpadów są to stare maszyny i urządzenia przemysłowe, elementy infrastruktury – takie jak szyny kolejowe, a także różnego rodzaju odpady przemysłowe. Z tych mniejszych, najczęściej występujących w gospodarstwach domowych, wyróżniamy głównie narzędzia, niewielkie urządzenia gospodarcze czy – w przypadku starego domu – na przykład blachy ze starego poszycia dachowego.

Złom elektroniczny

Wśród najpopularniejszych odpadów elektronicznych wyróżniamy przede wszystkim urządzenia gospodarstwa domowego, na przykład pralki, zmywarki, kuchenki czy lodówki. Są to również przedmioty użytku codziennego jak chociażby komputery, telewizory, drukarki czy radioodbiorniki. W tej kategorii znajdziemy również narzędzia i niektóre zabawki oraz wszystkie inne urządzenia małogabarytowe i wielkogabarytowe, których działanie opiera się na elektronice.

Złom kolorowy

W naszej świadomości utrwalił się pogląd, że metale kolorowe to w zasadzie wyłącznie puszki. Nic bardziej mylnego – oczywiście puszki należą do tej grupy, ale tak zwane metale kolorowe to wszelkie metale nieposiadające domieszki żelaza. Dobrym przykładem mogą tutaj być na przykład aluminiowe felgi, silniki czy chłodnice, a także okablowanie czy mosiężne grzałki i inne. Metale kolorowe to również…złoto i srebro. Decydując się na sprzedaż starej biżuterii, zazwyczaj w skupie jubilerskim otrzymamy cenę właśnie za złom. Jak widać sprzedaż innych odpadów należących do tej kategorii nie różni się od siebie niczym, główną różnicą jest waga.

Jak pozbyć się złomu? Odpowiedź jest prosta: trzeba go wywieźć na złomowisko. Niestety często nie jest to łatwe rozwiązanie, głównie z uwagi na wagę złomu oraz jego gabaryty. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów, zajmujących się na co dzień wywozem złomu. Taka współpraca daje nam ten komfort, że nie musimy sami zajmować się odbiorem odpadów. Firma zajmie się wszystkim kompleksowo: od przyjazdu ze specjalnym kontenerem, poprzez załadunek, aż po wywiezienie w odpowiednie miejsce całego złomu. Jest to rozwiązanie szybkie, a co również jest bardzo ważne, wymaga naszego zaangażowania w minimalnym stopniu.