Blog

Odpady w warsztacie samochodowym - metody postępowania

Odpady w warsztacie samochodowym mogą być bardzo niebezpieczne dla środowiska. Opróżnianie pomieszczeń w serwisach musi być więc doskonale zorganizowane. Jak to zrobić?

Prawidłowa gospodarka odpadami to obowiązek właściciela warsztatu z kilku względów. Po pierwsze – z uwagi na obowiązujące od 2013 przepisy. Po drugie zaś – z troski o środowisko. A jeśli kogoś to nie przekonuje, na pewno przekona go zdanie klientów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy wybrany przez nich warsztat działa z poszanowaniem dla zasad ekologii.

Dotyczy to zarówno największych firm, jak i małych, kilkuosobowych warsztatów. O legalnej i bezpiecznej utylizacji powinni jednak pamiętać także właściciele przydomowych, amatorskich warsztatów, bo powstałe w nich odpady są dla środowiska równie groźne, co te wygenerowane przez serwisy obsługujące setki klientów dziennie. Jak więc powinna wyglądać gospodarka odpadami w warsztacie samochodowym?

Odpady w warsztacie samochodowym

Większość odpadów w warsztacie samochodowym nie może być utylizowanych wraz z surowcami wtórnymi i odpadami komunalnymi. Dla środowiska naturalnego szczególnie niebezpieczne są:

  • akumulatory – ze względu na znajdujące się w nich tlenki metali (zwłaszcza ołowiu) oraz kwasy,
  • opony – wykonane są z mieszanek gum, których ponowne przetworzenie jest niemożliwe,
  • filtry powietrza i olejowe – zwłaszcza te ostatnie są zanieczyszczone płynami eksploatacyjnymi,
  • spuszczone płyny eksploatacyjne – płyn do klimatyzacji, olej silnikowy i do skrzyni biegów, płyn hamulcowy, a także puste butelki,
  • czyściwo oraz złom.

Zgodnie z polskim prawem wszystkie z nich muszą być zutylizowane przez firmę uprawnioną do ich zbierania oraz przechowywania.
Warsztaty samochodowe generują także odpady komunalne. Należą do nich między innymi opakowania czy resztki żywności. Te muszą zostać posegregowane i przechowywane zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami zawartymi w ustawie odpadach z 2012. Przed założeniem warsztatu należy pamiętać, że, jak w przypadku każdej innej firmy, zanim zaczniemy działalność, musimy otrzymać zezwolenie na przetwarzanie odpadów z uwzględnieniem ich zbierania.

Opróżnienie pomieszczeń warsztatu

Właścicieli amatorskich warsztatów te obostrzenia nie dotyczą. Z uwagi na to, że warsztat nie jest dla nich źródłem utrzymania, często mniejszą wagę przywiązują oni do utrzymania porządku. Z czasem zużytych części, płynów eksploatacyjnych oraz czyściwa zbiera się spora ilość, a ich legalne zutylizowanie dla prywatnej osoby jest niemal niemożliwe.
W takich sytuacjach przydatna okaże się usługa opróżniania pomieszczeń wykorzystywanych jako warsztat. Zlecając opróżnianie garażu bądź warsztatu profesjonalnej firmie nie tylko oszczędzamy czas, ale i zyskujemy pewność, że wszystkie niebezpieczne odpady zostaną legalnie zutylizowane.