Blog

Ile rozkładają się śmieci - plastik, szkło, metal, papier, żywność

Ilość odpadów, które generujemy jako społeczeństwo, jest z roku na rok coraz większa. Teoretycznie w dzisiejszych czasach nie powinien być to problem, ponieważ wiemy jak segregować odpady, niestety rzeczywistość jest zgoła inna. Głównie za sprawą zjawiska zaśmiecania środowiska, z którym trzeba walczyć. Przyjrzyjmy się, jak długo rozkładają się poszczególne śmieci i wyciągnijmy odpowiednie wnioski.

Odpady, które rozkładają się najdłużej

Produkty plastikowe – plastik to najczęściej używany surowiec, głównie ze względu na właściwości plastyczne, dużą dostępność oraz niską cenę. Plastik to świetny materiał do recyklingu, ponieważ można go przerobić na cały wachlarz innych produktów. Ile rozkładają się takie śmieci? Bardzo długo.

Produkty plastikowe, w zależności od ich składu, mogą rozkładać się nawet do 1000 lat. Jest to szczególnie zatrważające, zważywszy na to jak wiele takich odpadów z tego surowca znajduje się wokół nas. Coraz więcej sieci marketów decyduje się wprowadzać papierowe lub materiałowe torby zamiast reklamówek. Niestety konsumenci nadal wolą wydać 25 groszy na jednorazówkę niż zainwestować kilka złotych w torbę wielokrotnego użytku.

Produkty szklane – prawdziwą plagą dla środowiska są coraz bardziej popularne butelki szklane – jednorazowe. Ludzie traktuję je dosłownie jak butelki plastikowe, nie zwracając kompletnie uwagi na to, że szkło również rozkłada się tysiące lat. Na szczęście nie jest toksyczne. Niezaprzeczalnym jego plusem jest również to, że można je przetwarzać bez końca – i tak zużyta kiedyś butelka może do nas wrócić w postaci żarówki. Jak długo rozkłada się szkło? Zwykła szklana butelka nawet 4000 lat.

Artykuły metalowe – czas potrzebny na rozkład metalu zależy w zasadzie od stopu, z którego ten jest wykonany. W sukurs najczęściej przychodzi tutaj korozja, która potrafi niezwykle skutecznie rozłożyć odpady, takie jak czysty metal nawet w dekadę. Inaczej wygląda sytuacja na przykład z aluminium, które jest stopem zabezpieczanym przed korozją i jego rozkład może zająć nawet kilkaset lat. Metal jest jednym z najcenniejszych surowców, można przetwarzać na wiele sposobów.

Odpady o krótkim czasie rozkładu

Odpady papierowe – papier rozkłada się najszybciej. Nic dziwnego, skoro jest pochodzenia organicznego. Czas rozkładu zależy od rodzaju i jakości papieru, ale zazwyczaj jest to kwestia od kilku tygodni do kilku miesięcy. Papier można oczywiście przetwarzać, ostatnim etapem jego przetwórstwa jest papier toaletowy.

Żywność i odpady organiczne, czyli wszystko co spożywamy na co dzień. Są to odpady, które rozkładają się najszybciej. W miarę możliwości wielu posiadaczy domów decyduje się na przechowywanie takich odpadów w specjalnie przygotowanych kompostownikach. Produkty te zamieniają się w bardzo dobry nawóz, który można wykorzystać do uprawy przydomowych roślin. Szacuje się, że potrzeba około roku, aby kompost był najlepszej jakości.

Czy dbanie o środowisko jest trudne?

Jak widać na powyższych przykładach najpopularniejsze produkty rozkładają się nawet kilka tysięcy lat. Dlatego następnym razem, kiedy zdecydujemy się wyrzucić na ziemię opakowanie po gumie do żucia, miejmy na uwadze, ile rozkładają się takie śmieci. A taki papierek rozłoży się w pełni dopiero za około 5 lat. Dbanie o środowisko wcale nie musi być drogie i uciążliwe – na początku wystarczy, że zamiast na chodnik, papierosa wyrzucisz do kosza na śmieci. A zamiast kupować rocznie 50 plastikowych reklamówek, kupisz jedną bawełnianą – możesz ją złożyć i mieć zawsze pod ręką. Zajmuje tyle samo miejsca, co jednorazówka. Zacznij małymi krokami, a z czasem wyrobisz sobie pozytywne nawyki.

Jak ze śmieciami radzimy sobie w Krakowie?

Żyjemy w czasach, gdzie segregowanie odpadów to nie tylko konieczność, ale również obowiązek. Mamy świadomość, że niekiedy może być to niezwykle uciążliwe, dlatego codziennie wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszej społeczności i prowadzimy wywóz śmieci w Krakowie. Dzięki usługom, takim jak kontenerowy wywóz gruzu, śmieci trafiają we właściwe miejsca, gdzie są prawidłowo utylizowane lub przetwarzane do powtórnego użycia.