Telefon 24h

506-367-504, 533-809-637
533-774-876, 732-792-022

Godziny pracy

PN - PT 08:00 - 22:00

E-mail

biuro@dpr.info.pl

3 sposoby na utylizację gruzu

Damian Baś
Sposoby na wywóz i utylizacje gruzu

Gruz nie może trafić do zwykłego pojemnika na śmieci. Jak zatem powinna wyglądać legalna utylizacja gruzu? Jak poradzić sobie z wywozem gruzu? Kiedy wynająć kontener na gruz?

Remont mieszkania lub domu zawsze wiąże się z generowaniem gruzu. Bez względu na to, czy po skończeniu prac pozostaje jedno nieduże wiadro, czy też spory kontener, jego utylizacja może sprawić pewne problemy. Nie możemy wrzucić go do zwykłego pojemnika na odpady komunalne, bo w takim wypadku łamiemy prawo, narażając się tym samym na kary finansowe.

Planując remont, warto więc zawczasu dowiedzieć się, co zrobić z powstającym wtedy gruzem. Do wyboru mamy 3 możliwości – samodzielny wywóz gruzu, przekazanie go innej osobie lub firmie, a także zamówienie kontenera. Metody różnią się kosztami i specyfiką, więc każda z nich sprawdzi się w innym przypadku. Którą z nich wybrać?

Wywóz gruzu na własną rękę

To opcja, która dobrze sprawdzi się w dwóch przypadkach. Po pierwsze – gdy wygenerowaliśmy niewielką ilość odpadów budowlanych. Wówczas wywóz gruzu sprowadza się do spakowania go w worki lub wiadra i zawiezienia go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działającego w każdej gminie. Nie ponosimy wtedy żadnych kosztów, poza oczywiście pieniędzmi wydanymi na transport.

Na samodzielne wywiezienie gruzu warto też zdecydować się, gdy dysponujemy autem na tyle dużym, by przewieźć nim nawet większą ilość gruzu. Chodzi przede wszystkim o samochody dostawcze i ciężarowe, chociaż w przy odpowiednim zaplanowaniu przedsięwzięcia i mniejszej ilości odpadów, sprawdzą się też pojazdy typu minivan, kombi czy SUV.

Utylizacja gruzu przez inną osobę

Druga opcja to przekazanie odpadów innej osobie lub firmie, która zajmie się utylizacją gruzu. Ogłoszenia podmiotów chcących przyjąć takie opłaty znajdziemy na lokalnych portalach ogłoszeniowych lub w prasie. Gruz okazuje się bowiem przydatny przy utwardzaniu dróg dojazdowych, tarasów, placów czy elementów małej architektury i jako taki jest chętnie przyjmowany bez opłat przez osoby prywatne i małe przedsiębiorstwa.

Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy jednak, że przekazanie gruzu nie zwalnia nas z ewentualnej odpowiedzialności za jego nielegalną utylizację. Upewnijmy się więc, że osoba czy firma, która go od nas odbiera, rzeczywiście wykorzysta go zgodnie z deklaracjami.

Zamówienie kontenera na gruz

Jeśli natomiast planujemy większy remont, a nie dysponujemy dużym autem i nie znaleźliśmy odbiorcy odpadów, najlepiej wynająć big bag lub kontener na gruz. Firma dowiezie pojemnik na miejsce prac, a po jego zapełnieniu odbierze go wraz z zawartością i legalnie ją zutylizuje. Co ważne, przekazując gruz takiej firmie będziemy zwolnieni z odpowiedzialności za ewentualne złamanie przepisu.