Telefon 24h

506-367-504, 533-809-637
533-774-876, 732-792-022

Godziny pracy

PN - PT 08:00 - 22:00

E-mail

biuro@dpr.info.pl

Ciekawostki o śmieciach, odpadach i ich wywozie

Damian Baś
5 ciekawostek o śmieciach i odpadach

Czy wiesz, które miasto w Polsce i na świecie jest uznawane za najbardziej ekologiczne? A może zastanawiasz się nad tym, w jakim stopniu Polacy korzystają z możliwości odzysku materiałów i recyklingu? Przedstawiamy ciekawostki o śmieciach, odpadach oraz sposobach ich utylizacji. 

5 ciekawostek o śmieciach i odpadach

Przedstawiamy interesujące fakty o odpadach, recyklingu i ekologicznych rozwiązaniach stosowanych w Polsce i innych państwach. Zainspiruj się i zacznij żyć bardziej eko i w zgodzie z zasadami poszanowaniem środowiska naturalnego.

Aluminium

Szacuje się, że w Polsce w ciągu roku zużywa się około 400 milionów puszek z aluminium. Jest to materiał, który nadaje się do powtórnego przetworzenia i wykorzystania nieskończoną ilość razy. Według statystyk co roku w Polsce rośnie poziom odzysku aluminium z puszek – 10 lat temu ten odsetek wynosił 50%, a w 2013 roku już 79%. Jak wygląda sytuacja Europy w skali całego świata? Europa jest liderem w recyklingu tego materiału, Polska co roku plasuje się w pierwszej dziesiątce krajów należących do Unii Europejskiej, która przetwarza aluminium. Dzięki odzyskowi jednego kilograma puszek z aluminium można zaoszczędzić 0,7 kilograma ropy naftowej i 4 kilogramy rudy boksytu.

Papier

Według statystyk na wyprodukowanie jednej tony papieru potrzebne jest aż 17 drzew. Jak wygląda sprawa odzysku i ile można zaoszczędzić wody, dzięki recyklingowi makulatury? Dzięki jednej tonie makulatury można zaoszczędzić ponad tysiąc litrów wody w fabryce papieru i 2,5 metra sześciennego lasu. W ilu procentach w Polsce odzyskowi podlega makulatura? Jest to niecała połowa – zaledwie 42%. W porównaniu do Niemiec, gdzie poziom ten wynosi 70%, nie jest to imponujący wynik.

Odpady w Polsce w liczbach

Kolejna ciekawostka o śmieciach i odpadach opiera się na statystykach GUS-u, czyli Głównego Urzędu Statystycznego. Liczby z raportu biją na alarm – z roku na rok Polacy produkują coraz więcej śmieci. W 2016 roku statystyczny Kowalski wygenerował 303 kilogramy odpadów, a już rok później 312 kilogramów. GUS szacuje, że w 2017 roku w Polsce zebrano łącznie niecałe 12 tysięcy ton odpadów komunalnych. Do odzysku trafiło 56,6% z nich, a do recyklingu 26,7%.

Najbardziej ekologiczne miasto na świecie

Które miasto zdobyło to zaszczytne miano? Jest nim Kopenhaga, nazywana Zieloną Stolicą Europy. Kopenhaskie władze chcą do 2025 roku, by miasto było pierwszą na świecie stolicą państwa całkowicie neutralną pod kątem emisji dwutlenku węgla. Do końca bieżącego – 2019 roku – wszystkie pojazdy kopenhaskiej komunikacji publicznej mają mieć napęd na prąd.

Najbardziej ekologiczne miasto w Polsce

Według rankingu magazynu Forbes miastem, które przoduje w podejmowaniu proekologicznych działań, są Katowice. Kryteria, jakimi kierowano się podczas tworzenia tego rankingu, to m.in. punkty przyznawane za liczbę osób, które wymieniły piece węglowe, a także uzyskiwanie dopłat do ogniw fotowoltaicznych i inwestycje w OZE.

Z kolei według rankingu przeprowadzonego przez dziennikarzy Gazety Wyborczej na szczycie listy najbardziej ekologicznych miast w Polsce znajduje się Poznań, a tuż za nim Warszawa i Gdańsk. Jakimi kryteriami kierowano się podczas oceniania polskich miast? Brano pod uwagę przede wszystkim kwoty, jakie miasta przeznaczają na transport i zieleń, liczbę parków i skwerów, rozwiązania, które usprawniają segregację odpadów oraz działania wspierające rowerzystów i jeżdżenie rowerem po mieście.