Telefon 24h

506-367-504, 533-809-637
533-774-876, 732-792-022

Godziny pracy

PN - PT 08:00 - 22:00

E-mail

biuro@dpr.info.pl

Co to jest i jak działa rękaw do gruzu?

Damian Baś
Co to jest i jak działa rękaw do gruzu?

Podczas remontów często jednym z największych problemów, z jakim zmagają się wykonawcy, jest pozbycie się gruzu i odpadów poremontowych. Szczególnie dotyczy to remontów przeprowadzanych na przykład w blokach lub kamienicach, gdzie nie zawsze znajduje się winda. Wtedy wynoszenie gruzu jest niezwykle uciążliwe. Doskonały rozwiązaniem w takiej sytuacji może być skorzystanie z rękawa do gruzu.

Rękaw do gruzu czy też zsyp do gruzu – pod tymi dwoma nazwami kryje się bardzo proste w montażu oraz obsłudze urządzenie.

Jak już wspominaliśmy często remonty są prowadzone w miejscach, gdzie logistycznie bardzo ciężko jest przeprowadzić transport gruzu i odpadów remontowych. Noszenie bardzo ciężkich worów z kilku kondygnacji w dół wymaga olbrzymiego nakładu sił. Również często podczas wynoszenia tego typu odpadów dochodzi do zabrudzenia i zapylenia klatki schodowej, co jest uciążliwe dla pozostałych mieszkańców nieruchomości. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą będzie rękaw do gruzu.

Rękaw do gruzu – jak to działa?

Najczęściej rękaw jest dostępny w formie modułowej. Jest to rozwiązanie pozwalające dostosować jego długość do indywidualnych potrzeb. Rękaw jest wykonany z tworzywa, montuje się go zazwyczaj w wybranym oknie lub przy ustawionym wcześniej rusztowaniu. Pojedynczy moduł ma zazwyczaj około 100 cm wysokości oraz średnicę zwężającą się od góry do dołu. Dzięki takiej konstrukcji moduły można umieszczać jeden nad drugim, dlatego gruz przelatuje przez rękaw bez problemów. W całej konstrukcji wyjątkiem jest jedynie pierwszy moduł. Jest to tak zwany kosz zasypowy, jego konstrukcja pozwala na wrzucanie odpadów do rękawa tak jak do zsypu. Aby zamontować rękaw nie potrzeba żadnych specjalnych kwalifikacji ani uprawnień, należy jednak bezwzględnie zapoznać się z instrukcją producenta, ponieważ nawet lekkie zaniedbania mogą doprowadzić do groźnej usterki, a w konsekwencji powstaje ryzyko wypadku.

Gdzie trafia cały gruz?

Miejsce umieszczenia zsypu powinno być czytelnie oznakowane i ogrodzone tak, aby nikt nie przebywał w jego pobliżu. Teren powinien wydzielić a następnie zabezpieczyć inspektor odpowiedzialny za przepisy BHP na terenie inwestycji. Pod zsypem natomiast powinien być ustawiony kontener na gruz lub inne odpady. W ten sposób wszystkie odpady trafią do pojemnika na gruz. Po napełnieniu kontenera firma zajmująca się wywozem odpadów odbierze pełny kontener, a w jego miejsce podstawi nowy, pusty. Jest to najwygodniejsza forma odbioru gruzu. Dlatego warto zadbać o zamówienie takiego kontenera już na etapie planowania inwestycji.

Korzystanie z rękawa do gruzu to bardzo popularne, ale przede wszystkim wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Montaż jest bardzo prosty i intuicyjny, jednak należy szczególną uwagę zwrócić na wytyczne od producenta. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, cały proces usuwania gruzu przebiega sprawnie, bezpiecznie i bez żadnych problemów.