Blog

Jak i gdzie wyrzucać gruz po remoncie? Poradnik

Odpady poremontowe nie powinny być wyrzucone do zwykłego pojemnika. Wyjaśniamy więc, gdzie legalnie wyrzucać gruz po remoncie i jak pozbyć się pozostałych odpadów wytwarzanych podczas tego typu prac. 

Remont to skomplikowane przedsięwzięcie. Źródłem problemów może okazać się każdy aspekt takich prac – również powstające w ich toku odpady. Te zresztą potrafią przysporzyć szczególnie dużych trudności. Ich przyczyna tkwi w przepisach, według których znakomita większość odpadów poremontowych nie powinna być składowana i utylizowana razem ze standardowymi odpadami komunalnymi. Jakich konkretnie śmieci to dotyczy? Jak pozbyć się ich w legalny sposób? W nowym artykule odpowiadamy na te pytania, opisując opcje dla klientów zmotoryzowanych oraz nieposiadających auta – na przykład kontenerowy wywóz gruzu w Krakowie i inne.

Gruz i odpady poremontowe – co się do nich zalicza?

Gruz i odpady budowlane – za sprawą swoich właściwości – nie mogą być utylizowane wraz ze zwykłymi odpadami komunalnymi. Co się do nich zalicza? Dotyczy to odpadów, takich jak:

  • gruz (elementy betonowe, cegły oraz ceramika (np. sanitarna),
  • chemikalia (np. kleje, farby, lakiery czy rozpuszczalniki),
  • większość opakowań po materiałach budowlanych (np. worki po cemencie lub wiadra po farbach),
  • zdemontowane elementy wyposażenia wnętrz (np. parkiety i panele podłogowe, tapety lub stolarka otworowa),
  • stare meble oraz sprzęty AGD i RTV,
  • zużyte (np. pędzle i wałki) lub uszkodzone (wiertła czy mieszadła) narzędzia,
  • zdemontowane elementy instalacji (elektrycznej, wod-kan czy gazowej).

Gdzie zawieźć gruz po remoncie własnym samochodem?

Najmniej problemów pozbycie się gruzu i pozostałych odpadów poremontowych przysporzy osobom posiadającym spore auto – na przykład dostawcze. Mogą one po prostu załadować odpady na samochód i zawieźć je do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Na terenie Krakowa istnieją dwa tego typu punkty:

  • Punkt Gromadzenia Odpadów Wielkogabarytowych PGOW-Barycz (ul. Krzemieniecka 40);
  • Lamusownia (ul. Nowohucka 2).

Niektóre z odpadów generowanych podczas remontu mogą zostać poddane recyklingowi. To rozwiązanie przyjazne nie tylko środowisku naturalnemu, ale też naszemu portfelowi, bo dzięki niemu będziemy mogli odzyskać przynajmniej część kosztów poniesionych w związku z remontem. Na skup złomu możemy zawieźć między innymi żyły przewodów elektrycznych, metalowe elementy konstrukcji rozebranych budynków, czyste kartonowe i papierowe opakowania, elementy narzędzi lub wyrzucane sprzęty RTV i AGD.

Gdzie wyrzucać gruz po remoncie? Opcje bez auta

Gruzu i innych odpadów pozostających po remoncie łatwo można pozbyć się również nie posiadając samochodu dostawczego. Najwygodniejszym na to sposobem jest na pewno wynajem kontenera, który po zapełnieniu zostanie odebrany przez naszą firmę, a jego zawartość – poddana legalnej utylizacji. Poza tym do wyboru macie Państwo też następujące opcje:

  • oddanie gruzu – inwestorzy wykonujący roboty budowlane używają go w różnych celach. Na pewno chętnie przyjmą go bezpłatnie, wywożąc go na własną rękę,
  • oddanie sprzętu potrzebującym – działające sprzęty AGD i RTV na pewno przyjmą uboższe rodziny lub organizacje charytatywne, zapewniając przy tym własny transport,
  • wystawienie odpadów podczas gminnej zbiórki – te odbywają się zwykle co miesiąc, co może okazać się źródłem sporych problemów organizacyjnych.