Telefon 24h

506-367-504, 533-809-637
533-774-876, 732-792-022

Godziny pracy

PN - PT 08:00 - 22:00

E-mail

biuro@dpr.info.pl

Jak sprzątać ekologicznie? Poradnik

Damian Baś
Eko sprzątanie - sprytne patenty na sprzątanie bez chemii

Sprzątanie bez chemii jest tanie, łatwe, bezpieczne dla naszego zdrowia i przyjazne dla środowiska. Oto trzy proste sposoby na eko sprzątanie, dzięki którym zmniejszymy ilość szkodliwych odpadów i chemii generowanej przez nasze gospodarstwo domowe.

Środki czyszczące, które znajdziemy na sklepowych półkach, są wprawdzie skuteczne, jednak nie zawsze okazują się bezpieczne. Działają niekorzystnie na naszą skórę, a ich opary mogą być przyczyną wielu schorzeń – od zwykłego bólu głowy po poważniejsze choroby, oparzenia i zatrucia. Najsilniejsze środki nie są też przyjazne dla czyszczonych powierzchni – mogą je uszkodzić lub zarysować. Jednak najpoważniejszy problem to ich szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Zawarte w środkach czyszczących m.in. fosforany razem ze ściekami trafiają do rzek i jezior, a ich wysokie stężenie zaburza zachodzące w nich naturalne procesy.

Sprzątanie bez chemii – domowe środki

Użycie detergentów podczas domowych porządków nie jest konieczne. Można zastąpić je sporządzonymi własnoręcznie preparatami ze składników, które znajdziemy w kuchennej szafce. Sprzątanie bez chemii jest bezpieczne dla środowiska, czyszczonych sprzętów i – co najważniejsze – dla nas i naszego zdrowia. Przykłady? Choćby ekologiczny płyn do mycia naczyń, do którego potrzebne są następujące składniki:

  • 3 cytryny (do wyciśnięcia soku),
  • 300 ml wody,
  • 100 g soli,
  • 50 ml octu.

Składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać (najlepiej blenderem), a następnie podgrzewać 15 minut i schłodzić. To tylko jeden z wielu przepisów na domowe środki czyszczące. Korzystając z naturalnych składników (np. sody, szarego mydła i olejków eterycznych), stworzymy własny proszek do prania, płyn do czyszczenia płytek lub środek do mycia szyb.

Eko sprzątanie – zredukuj liczbę śmieci

Im mniej odpadów wyprodukujemy, tym lepiej. W tym celu możemy ograniczyć zbędne zakupy, ale też postarać się wykorzystać ponownie opakowania po zjedzonych lub zużytych produktach. Polipropylenowe pojemniki po lodach lub słodyczach doskonale sprawdzą się do przechowywania, mrożenia lub przenoszenia żywności, a puszek po konserwach możemy użyć jako osłonek na doniczki lub oryginalnych form do wypieków. Ograniczeniem w ponownym użyciu plastikowych, metalowych, szklanych, a nawet papierowych opakowań jest właściwie tylko nasza wyobraźnia i umiejętności.

Ekologiczne sprzątanie – segreguj odpady

Jeszcze chwilę pozostajemy w temacie odpadów. Te, których nie możemy wykorzystać ponownie, powinny być odpowiednio posegregowane – ułatwi to ich przetworzenie w wyspecjalizowanych zakładach i tym samym zmniejszy ilość śmieci, które trafią na wysypisko. Warto o tym pamiętać nie tylko na co dzień, ale także podczas generalnych remontów, prac budowlanych czy dużych porządków. Planując takie działania, warto zamówić kontener przystosowany do składowania i transportu odpadów wielkogabarytowych, budowlanych czy gruzu. Firma, która go dostarczy, po zakończeniu prac odbierze pojemnik wraz z zawartością, a następnie odwiezie do miejsca, w którym odpady będą zutylizowane.