Blog

Zużyty sprzęt elektroniczny - wywóz i utylizacja

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że w naszych domach pojawia się coraz więcej sprzętów elektronicznych. Zużyte i niesprawne urządzenia nie mogą być jednak wyrzucone do zwykłego pojemnika na odpady. Jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja sprzętu elektronicznego?

Zużyty sprzęt elektroniczny może być prawdziwym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, a także naszego zdrowia. Po pewnym czasie zalegające w garażach, na działkach czy strychach niesprawne sprzęty mogą zacząć wydzielać toksyczne substancje, takie jak rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, freon, nikiel, a nawet azbest. Kontakt z zawartymi w lodówkach, kineskopach, podzespołach komputerowych, bateriach czy klimatyzatorach związkami może być przyczyną nowotworów, zaburzeń hormonalnych i innych groźnych chorób. Jak poradzić sobie z zużytym sprzętem elektronicznym?

Utylizacja sprzętu elektronicznego – obowiązki sklepów

Planujesz zakup nowej pralki, lodówki lub innego sprzętu i zastanawiasz się, co zrobić ze starym, który już definitywnie nie nadaje się do naprawy? Istnieje kilka możliwości. Interesuje Cię bezpłatna utylizacja? Sklepy sprzedające urządzenia elektroniczne są zobligowane do odbioru sprzętu przy zakupie nowego w stosunku 1:1. Dotyczy to nie tylko podmiotów działających stacjonarnie, ale również sklepów internetowych, które dostarczają sprzęt pod wskazany adres. Pracownicy zajmujący się dowozem urządzeń mają zatem obowiązek odbioru starego urządzenia.

Co więcej, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, również sklepy o powierzchni przekraczającej 400 m2 zobligowane są do nieodpłatnego przyjmowania elektrośmieci, nawet jeśli osoba oddająca sprzęt nie ma zamiaru kupić nowego. Podstawowym warunkiem są jednak wymiary urządzeń – krawędzi nie mogą mieć więcej niż 25 cm.

PSZOK czy upoważniona firma?

Określoną ilość elektrośmieci przyjmują także lokalne PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, do których można przywozić zużyte urządzenia elektryczne, elektroniczne, chłodnicze i klimatyzacyjne, a także baterie i akumulatory. Punkty tego typu znajdują się na terenie każdej gminy. W stolicy Małopolski PSZOK-i mieszczą się przy ul. Nowohuckiej 1 i Krzemienieckiej 40. Wywóz większej ilości odpadów z terenu Krakowa do PSZOK najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, dysponującej odpowiednimi pojemnikami i transportem. Oprócz tego do odbierania elektrośmieci zobligowane są zakłady usługowe zajmujące się naprawą, pod warunkiem, że będzie ona nieopłacalna.

Wiele firm specjalizujących się w utylizacji śmieci i dostarczaniu pojemników na odpady oferuje również usługę odbierania elektrośmieci. Utylizacja sprzętu elektronicznego może być jednak przeprowadzona tylko przez wybrane jednostki – warto zatem wcześniej upewnić się, na przykład sprawdzając strony lokalnego urzędu gminy, czy wybrany punkt świadczy taką usługę.

Jakie elektrośmieci podlegają utylizacji?

Do grupy urządzeń elektronicznych, które powinny zostać zutylizowane należą m.in. małe i wielkogabarytowe sprzęty AGD, komputery, telefony, sprzęt audiowizualny, oświetleniowy, urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne, a także elektronarzędzia. Dokładny ich wykaz znajduje się na stronach miast i gmin oraz serwisów o proekologicznych działaniach.