Blog

Odpady problemowe - co to jest i jak je utylizować?

Wywóz i utylizacja odpadów problemowych zawsze wywołuje wiele wątpliwości. Czym są odpady problemowe i jakie rodzaje śmieci zaliczamy do tej kategorii? Przedstawiamy praktyczny poradnik dla mieszkańców Krakowa i okolic. 

Odpady problemowe – co to jest i co do nich zaliczamy?

Odpady problemowe należą do grupy odpadów komunalnych, jednak ze względu na swoje szczególne właściwości fizyczne, skład chemiczny czy pochodzenie, mogą zagrażać środowisku, dlatego nie można ich wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci. Odpady problemowe powstają w gospodarstwach domowych (zarówno w zabudowie jedno-, jak i wielorodzinnej), ale mogą też pochodzić z działek rekreacyjnych czy ogródków działkowych.

Jeśli chodzi o odpady problemowe, to wyróżniamy następujące ich rodzaje:

  • odpady wielkogabarytowe (np. meble), czyli przedmioty dużych rozmiarów, które nie mieszczą się w tradycyjnych pojemnikach na odpady komunalne. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju stoliki, sofy, kanapy, a także dywany czy materace,
  • urządzenia elektryczne i elektroniczne – niesprawny sprzęt gospodarstwa domowego, zarówno wielko- (pralki, lodówki), jak i małogabarytowy (laptopy, żelazka czy telewizory),
  • inne odpady – m.in. zużyte opony, przeterminowane leki, tusze i tonery z drukarek, opakowania po środkach ochrony roślin i wiele innych.

Sposoby utylizacji odpadów problemowych

Mieszkańcy Krakowa mają do wyboru wiele sposobów utylizacji niestandardowych odpadów. Władze miasta regularnie organizują odbiory odpadów z terenu nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, wielorodzinnej oraz z ogródków działkowych. Przeterminowane lekarstwa można oddać do apteki, a niesprawny sprzęt elektroniczny przyjmują elektromarkety. Przy ulicy Nowohuckiej 1D działa również Lamusownia, czyli punkt odbioru surowców wtórnych oraz odpadów problemowych. Obiekt wykorzystuje nowoczesne rozwiązania funkcjonujące z powodzeniem w wielu innych krajach europejskich, takich jak Szwecja, Norwegia czy Dania, i skutecznie chroni środowisko przed negatywnym wpływem zbyt dużej ilości nieprawidłowo składowanych śmieci.

Do Lamusowni można przywozić odpady wielkogabarytowe, niesprawne urządzenia RTV i AGD, opony, baterie, akumulatory, gruz budowlany, a także impregnowane i zmieszane drewno. Odpady problemowe przyjmuje również inny obiekt na terenie Krakowa – PGOW Barycz, który znajduje się przy ul. Krzemienieckiej 40. Do korzystania z usług punktów odbioru uprawnieni są mieszkańcy Krakowa (za darmo), a także przedsiębiorcy działający na terenie miasta (odpłatnie,według cennika).

Bezproblemowy wywóz i utylizacja odpadów problemowych

W przypadku dużej ilości odpadów problemowych, takich jak meble, zużyty sprzęt RTV i AGD, pozostałości po remontach czy wyburzeniach, najlepszą opcją wydaje się wywóz odpadów w kontenerach. W Krakowie kontenerowy wywóz odpadów oferuje m.in. nasza firma – DPR.  Wypożyczamy nasze kontenery w Krakowie i okolicach, dzięki czemu umożliwiamy załadunek i transport różnego rodzaju odpadów. To bardzo wygodne rozwiązanie – nie trzeba czekać na kolejny termin zbiórki ani samodzielnie wywozić rzeczy np. do Lamusowni. Wypożyczając pojemnik nie trzeba też martwić się o to, że odpadów jest zbyt dużo – firma DPR udostępnia kontenery o pojemności nawet 10 m3.