Blog

Jak segregować śmieci w domu? Poradnik

Segregacja śmieci – w dobie zanieczyszczenia środowiska na alarmująco wysokim poziomie – ma dziś szczególnie duże znaczenie. Wyjaśniamy zasady, jak poprawnie sortować odpady we własnym domu.

W samym tylko 2016 roku polskie gospodarstwa domowe wygenerowały blisko 130 ton śmieci. Tylko niecała połowa trafiła do recyklingu, co oznacza, że cała reszta – w mniejszym lub większym stopniu – zanieczyszcza środowisko. W dobie przebiegających niezwykle szybko zmian klimatycznych oraz postępującej degradacji naszej planety to poważny problem. Tymczasem by zminimalizować negatywny wpływ nadmiaru śmieci na środowisko naturalne, wystarczy tylko zmienić niektóre nawyki – na przykład te dotyczące segregacji odpadów.

Segregacja śmieci – jak odróżnić surowce wtórne?

Odróżnienie odpadów nadających się do ponownego przetworzenia od tych, które powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, może wydawać się niezbyt trudne. Jak się jednak okazuje, łatwo przy tym popełnić błędy. Najpoważniejszych jest z całą pewnością umieszczanie w koszu na surowce wtórne opakowań (zarówno plastikowych, jak i papierowych bądź szklanych), które miały kontakt z produktami zawierającymi tłuszcze. Przed wyrzuceniem należy je dokładnie umyć, a jeśli to niemożliwe – potraktować je jako odpady zmieszane.

Jak segregować śmieci w domu i jakich użyć pojemników?

Domowa segregacja odpadów będzie dużo łatwiejsza, jeśli wyposażysz się w odpowiednie pojemniki ułatwiające ich sortowanie. Najlepiej, jeśli będą to kosze w kolorach przypisanych do poszczególnych rodzajów śmieci:

  • niebieski – papier i kartony niepokryte folią,
  • zielony – różnego rodzaju szkło (z wyjątkiem szyb, luster, soczewek optycznych, ceramiki i opakowań po chemikaliach),
  • żółty – metale i plastik (poza opakowaniami po lekach i chemikaliach, bateriami, zabawkami oraz sprzętem elektronicznym i elektrycznym),
  • szary – odpady zmieszane (oprócz odpadów wymienionych w ostatniej części tego tekstu),
  • brązowy – odpady biodegradowalne (oprócz kości zwierzęcych i odchodów).

Do segregacji odpadów zainwestuj w kompostownik

Ostatni pojemnik z powodzeniem można zastąpić kompostownikiem. Na taki krok warto zdecydować się również wtedy, gdy nie dysponujesz ogrodem, w którym mógłby stanąć pełnoprawny, duży kompostownik. W sklepach znajdziesz też modele przystosowane do użytku w domu – na przykład montażu w szafce pod zlewem. Nie musisz też obawiać przykrego zapachu, bo te modele wyposażone są w szczelne wieku. Gotowy kompost możesz wykorzystać samodzielnie (na przykład do roślin doniczkowych) lub odstąpić go bliskim czy znajomym posiadającym własny ogród lub działkę.

Odpady wygenerowane w domu – tego nie wyrzucaj do śmieci!

Wspomnieliśmy już, że nie wszystkie śmieci trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Chodzi przede wszystkim o:

  • gruz budowlany (ten należy wywieźć do najbliższego PSZOK-u lub zamówić kontenerowy wywóz gruzu w Krakowie),
  • stare meble (możemy je sprzedać lub nieodpłatnie przekazać potrzebującym, wystawić w czasie zbiórki odpadów wielkogabarytowych lub wywieźć do PSZOK – najłatwiej z pomocą firmy zajmującej się opróżnianiem mieszkań w Krakowie),
  • leki i puste opakowania po nich, baterie, świetlówki i sprzęt elektroniczny (należy wynieść je do specjalnych pojemników, znajdujących się w punktach prowadzących sprzedaż takich produktów),
  • ziemia pozostała po pracach budowlanych lub ogrodowych.