Telefon 24h

506-367-504, 533-809-637
533-774-876, 732-792-022

Godziny pracy

PN - PT 08:00 - 22:00

E-mail

biuro@dpr.info.pl

Termiczna utylizacja odpadów – czy jest zgodna z prawem?

Damian Baś
Spalanie odpadów - przepisy i konsekwencje ich nieprzestrzegania

Spalanie odpadów stanowi rodzaj ich recyklingu – odzyskuje się w ten sposób energię, która może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy odpady trafią do odpowiednio wyposażonej spalarni.

Aż 27 procent – taki odsetek odpadów jest poddawany w Unii Europejskiej spaleniu, podczas którego powstaje energia. Na tle unijnych statystyk nasz kraj nie wypada zbyt dobrze, bo do spalarni trafia jedynie 13 procent wszystkich śmieci. To wynik dużo lepszy od Łotwy, Chorwacji i Cypru, gdzie nie ma ani jednego zakładu tego typu.

Jednocześnie spora, choć trudna do dokładnego oszacowana ilość odpadów jest spalana w domowych piecach. To działanie nie pozostaje obojętne dla środowiska. Spalarnie wyposażone są w filtry, które zatrzymują zdecydowaną większość powstających w procesie spalania zanieczyszczeń. Zwykły piec ich nie posiada, przez co termiczna utylizacja odpadów za jego pomocą bardzo przyczynia się do powstawania toksycznego smogu.

Spalanie odpadów – czy to legalne?

Zasadniczo tak, choć należy zaznaczyć, że prawo do termicznego przetwarzania śmieci mają jedynie certyfikowane spalarnie. Takie zakłady działają obecnie w siedmiu polskich miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie. Poza tym w trakcie budowy jest szczecińska spalarnia. Odpady, które trafiają do takich placówek, pochodzą ze zbiórek komunalnych, a generowana przy ich spalaniu energia wykorzystywana jest między innymi do ogrzewania wody w miejskich wodociągach.

Spalanie odpadów na własną rękę jest natomiast nielegalne i grozi karą mandatu, grzywny lub aresztu. Straż miejska, działając na podstawie art. 323 Prawa ochrony środowiska, może pobrać próbki z pieca. Jeśli stwierdzi, że spalone w nim były materiały niedopuszczone do użytku, może nałożyć mandat w wysokości 500 złotych lub skierować sprawę do sądu. W drugim przypadku konsekwencje będą dużo poważniejsze. Winowajcy grozi wówczas 5 tys. złotych grzywny lub miesięczny pobyt w areszcie.

Nie do pieca. Co zrobić z odpadami?

Mimo tego wielu Polaków spalanie odpadów w piecu traktuje jako dobry sposób na ich utylizację. Palimy dosłownie wszystko: między innymi opakowania plastikowe, makulaturę i opony. Powszechną praktyką jest też termiczna utylizacja odpadów zielonych, wygenerowanych podczas wiosennych lub jesiennych porządków w ogrodzie, a także starych mebli pozostałych po opróżnianiu piwnicy czy strychu.

Skoro więc nie możemy spalić ich w piecu lub w ognisku, to co zrobić, by pozbyć się w ich legalny sposób? Jeżeli jest to czysty gruz, odpady budowlane lub inne (sprzęt AGD i RTV, stare meble, części samochodowe i inne) – wtedy najlepiej zamówić kontenerowy wywóz odpadów. W Krakowie i okolicach nasza firma dostarczy pod wskazany adres kontener, a po jego zapełnieniu dostarczy odpady do punktu, w którym zostaną legalnie zutylizowane. To najlepszy sposób na to, by pozbyć się kłopotliwych odpadów bez narażania się na problemy z prawem.