Blog

Mieszkanie w remoncie

Remont mieszkania to spore wyzwanie logistyczne. Liczba czynników, które mogą okazać się źródłem sporych problemów jest ogromna. Zdecydowanej większości takich komplikacji można jednak łatwo uniknąć – kluczem jest właściwe zaplanowanie remontu.

Zakup mebli, dekoracji i materiałów. Projekt odświeżonego mieszkania. Tymczasowe przeniesienie wszystkich przechowywanych w domu przedmiotów. Przeprowadzenie prac samodzielnie lub znalezienie zaufanej ekipy. Ewentualne problemy z sąsiadami skarżącymi się na hałas. Wygenerowane, nieraz spore, ilości odpadów. To tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stają osoby planujące remont. Szczegółowe zaplanowanie wszystkich etapów inwestycji pozwoli jednak znacząco zmniejszyć ryzyko ich pojawienia. Podpowiadamy więc, jak zaplanować remont mieszkania.

Jak zaplanować remont mieszkania? Zacznij od projektu

Będzie on niezbędny zarówno do sporządzenia listy zakupów, jak i przeprowadzenia poszczególnych etapów prac. Możemy wykonać go samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalnemu architektowi wnętrz. Mimo wyższych kosztów, na to drugie rozwiązanie warto zdecydować się nie tylko z uwagi na większe walory estetyczne zaprojektowanego wnętrza. W ten sposób lepiej też zagospodarujemy dostępną przestrzeń, co ma szczególne znaczenie w przypadku małych mieszkań.

Jak zaplanować remont mieszkania? Samemu czy z ekipą?

Kolejna kwestia dotyczy angażowania ekipy remontowej lub wykonania prac samodzielnie. Tu najwięcej zależy od naszych umiejętności oraz zakresu robót. Jeśli wiemy, że podołamy temu wyzwaniu, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by remont przeprowadzić bez pomocy fachowców. W przypadku najmniejszych wątpliwości warto jednak dopisać do listy wydatków również wynagrodzenie dla ekipy. Skutki amatorskich prób mogą być opłakane i obejmować nie tylko wątpliwe walory estetyczne, ale też poważne problemy z funkcjonalnością i bezpieczeństwem wnętrza.

Jak zaplanować remont mieszkania? Miejsce na odpady i materiały

By uniknąć zamieszania, dobrze też wybrać miejsce, w którym będziemy składować materiały, narzędzia i odpady. Jeśli chodzi o te ostatnie, w przypadku bardziej zaawansowanych prac konieczne może okazać się wystawienie na zewnątrz big baga lub kontenera (więcej na ten temat piszemy w ostatnim akapicie).

Jak zaplanować remont mieszkania? Zabezpieczenie powierzchni

Powierzchnie, których nie będziemy remontować (na przykład podłogi czy niedające się przesunąć meble) narażone są na zniszczenie lub pobrudzenie farbami, pyłem czy lakierami. By tego uniknąć, przed rozpoczęciem prac należy je odpowiednio zabezpieczyć – najlepiej wykorzystując w tym celu obciążoną lub przytwierdzą mocną taśmę folię oraz taśmy malarskie.

Jak zaplanować remont mieszkania? Co z odpadami?

Właściwie żadne z wygenerowanych podczas remontu odpadów nie mogą być przechowywane i utylizowane wspólnie z innymi odpadami komunalnymi. Po zakończeniu remontu należy więc je dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeśli jednak nie mamy czasu lub wystarczająco dużego auta, możemy to zadanie zlecić profesjonalnej firmie.Na takie rozwiązanie warto zdecydować się również z uwagi na to, że firma dostarczy nam kontener umożliwiający wygodne, bezpieczne i zgodne z prawem składowanie odpadów. Nasza firma oferuje wywóz śmieci w Krakowie oraz pozostałych miejscowościach regionu.