Blog

Remont w zimie - jak zutylizować odpady budowlane i gruz?

Zima nie zachęca do remontów – niskie temperatury za oknem oraz niesprzyjająca aura mogą skutecznie utrudniać przebieg prac, spowolnić wysychanie farb czy tynków. Czasem jednak nie mamy innego wyjścia i musimy przeprowadzić remont, np. przed świętami. Co potem zrobić z odpadami budowlanymi? Przedstawiamy praktyczny poradnik.

Remont w zimie – na co należy zwrócić uwagę?

Decydując się na remont w zimie warto pamiętać, że w pomieszczeniu musi panować odpowiednia temperatura – co najmniej pokojowa, czyli powyżej 21 stopni. Ważna jest także wilgotność powietrza – zbyt wysoka może spowodować, że farby będą wolniej wysychać, a kleje – słabiej wiązać. Remontując lokal zimą warto zatem zadbać o odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń. Przydatne okazują się również specjalne urządzenia do nagrzewania i osuszania miejsca, w którym prowadzone są prace.

Jakie czynności możemy z powodzeniem wykonać zimą? W grę wchodzą zarówno prace suche, jak i mokre przeprowadzane wewnątrz pomieszczeń. Mowa tu oczywiście o malowaniu ścian, tapetowaniu, układaniu glazury i terakoty czy paneli podłogowych, a także innych mało skomplikowanych czynnościach.

Jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi podczas remontu w zimie?

Podczas remontów w zimie i o każdej innej porze roku powstaje dużo odpadów budowlanych. Zaliczyć do nich można gruz, pozostałości po stolarce okiennej czy drzwiowej, resztki płyt gipsowo-kartonowych, wełny mineralnej, styropianu, a także inne, które nie mogą trafić do osiedlowego śmietnika. Trzeba sobie z nimi poradzić w inny sposób. W Krakowie co jakiś czas jest organizowany bezpłatny odbiór odpadów budowlanych. Warto jednak pamiętać, że odbywa się to tylko kilka razy w roku, a za składowanie śmieci na terenie posesji lub poza nią grożą surowe kary. Jak zatem szybko posprzątać po remoncie i wywieźć gruz w Krakowie?

Skorzystaj z PSZOK-u

W Krakowie znajduje się kilka punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które przyjmują określoną ilość kłopotliwych śmieci, w tym pozostałości po remontach. Mieszkańcy miasta mogą skorzystać z usług obiektu przy ulicy Krzemienieckiej lub udać się z odpadami do tzw. Lamusowni przy ulicy Nowohuckiej. W punktach można zostawić gruz ceglany i betonowy, odpady z terakoty, glazury, betonu oraz wiele innych rodzajów śmieci poremontowych. Odpady można oddać bezpłatnie, problemem może być jednak konieczność przetransportowania ich na własną rękę do PSZOK-u, zwłaszcza jeśli wykonujemy remont w zimie. Punkty przyjmują od osób fizycznych ograniczoną ilość odpadów, w przypadku większych prac remontowych trzeba zatem szukać innego rozwiązania.

A może kontenerowy wywóz?

Jeśli planujesz generalny remont w zimie i chcesz mieć pewność, że pozbędziesz się wszystkich odpadów w sposób legalny, skorzystaj z usług firm zewnętrznych, które wypożyczają kontenery na odpady, a także gwarantują bezpieczną ich utylizację. Firmy, takie jak DPR, swoim zasięgiem obejmują całą stolicę Małopolski i okoliczne miejscowości. Wywóz odpadów w Krakowie, oferowany przez specjalistyczne podmioty, pozwala w szybki sposób uporać się z kłopotliwymi pozostałościami po remoncie – skutymi kafelkami, gruzem, resztkami armatury łazienkowej, starymi panelami podłogowymi oraz wieloma innymi odpadami. Kontenerowy wywóz jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, pozwala zapobiec składowaniu gruzu i innych odpadów na terenie posesji.