Przeprowadzanie prac remontowych wiąże się z powstawaniem mniejszej bądź większej ilości odpadów. Jeśli nie jest ich dużo, a przy tym są to śmieci, które można wrzucać do pojemników na odpady […]
Blog
Gdy decydujemy się na prowadzenie remontu mieszkania, jesteśmy bardzo pochłonięci planowaniem wydatków i prac. Często przez to zapominamy o tym, że trzeba jeszcze wszystko posprzątać. Zostawiamy to na koniec, a potem okazuje się, że śmieci jest tak wiele, że ich usunięcie stanowi już dla nas problem. Jak sprzątać mieszkanie po remoncie?
Oszacuj ilość śmieci
Jeszcze na etapie planowania remontu, zaplanuj również sprzątanie. Nie chodzi oczywiście o precyzyjne planowanie, kiedy i co posprzątasz – tego przed pracami nie będziesz wiedzieć. Ale możesz mniej więcej oszacować, ile odpadów i jakie rodzaje mogą się pojawić w trakcie remontu. Pod tym kątem możesz przygotować się w pierwszej kolejności do opróżniania remontowanych pomieszczeń z tychże odpadów. Na przykład podczas remontu łazienki z pewnością pojawi się gruz w postaci skutych płytek i elementów wylewki, do tego dochodzą kartony po nowych płytkach i worki po klejach itp. Zmieniając podłogi, wiemy mniej więcej ile starych paneli będzie do wyrzucenia i tak dalej. Nie przejmuj się, jeżeli o czymś zapomnisz – podczas takich prac nie da się wszystkiego przewidzieć.
Zabezpiecz mieszkanie i działaj w trakcie remontu
Zanim zaczniesz remont, pamiętaj, aby zabezpieczyć wszystkie miejsca, które nie będą przedmiotem prac. Możesz pozaklejać okna folią malarską, dzięki temu ochronisz je przed kurzem i zarysowaniami. Zabezpiecz meble w podobny sposób i postaraj się wyizolować pomieszczenia, gdzie nie będziesz prowadził remontu.
Znasz już mniej więcej ilość odpadów. Możesz teraz zdecydować, czy będziesz je wywozić we własnym zakresie, czy może – ze względu na ich ilość – lepiej będzie zamówić kontener na gruz i zostawić wywóz specjalistom. Bez względu na to, który wariant wybierzesz, najlepiej odpady wynosić na bieżąco. Dzięki temu w trakcie całego remontu w nieruchomości będzie panował względny porządek i sprzątanie po nim nie będzie tak uciążliwe. Wpływa to też na szybkość prac. W zagraconych pomieszczeniach ciężko się poruszać, szczególnie gdy co chwilę trzeba przesuwać zalegające śmieci.
Jakie jeszcze czynności mogą okazać się pomocne w trakcie trwania remontu? Z pozoru ta rada może wydawać się błaha, ale w miarę możliwości, staraj się codziennie minimalizować ilość pyłu i drobnych odpadów. Wystarczy raz dziennie pod koniec dnia omieść remontowane pomieszczenia, aby uniknąć nagromadzenia zbyt dużej ilości osadu i kurzu.
Ciesz się czystym mieszkaniem
Remont dobiega końca, w mieszkaniu nie ma już śmieci ani innych odpadów budowlanych. Gruz jest w kontenerze i czeka na wywóz na wysypisko. Dzięki sumiennemu pozbywaniu się pyłu, wystarczy jeszcze tylko solidne odkurzanie. Na koniec musisz porządnie umyć wszystkie powierzchnie w nieruchomości, również te, które były wcześniej zabezpieczone: szyby, drzwi itp. Różnica polega na tym, że dzięki tym zabezpieczeniom najprawdopodobniej wystarczy je przetrzeć mokrą lub wilgotną ścierką. Gdyby elementy nie były zabezpieczone, wówczas czekałoby cię wielkie szorowanie. Podobnie postępuj z meblami i pozostałymi zabezpieczonymi powierzchniami. Najwięcej pracy będzie przy myciu podłogi, ale zazwyczaj wystarczy umyć ją kilka razy, aby całkowicie pozbyć się zalegającego kurzu i pyłu. Wyczyść lampy, lustra i ciesz się uprzątniętym i wyremontowanym mieszkaniem.
Czy sprzątanie po remoncie musi być uciążliwe i trudne?
Okazuje się, że nie! Jeżeli jeszcze przed rozpoczęciem prac zadbamy o to, aby na bieżąco pozbywać się śmieci i odpowiednio zabezpieczyć znajdujące się w mieszkaniu meble i inne sprzęty, sprzątanie nie powinno sprawić problemu. Wystarczy oszacować ilość śmieci i zadbać o ich wywóz, a uprzątnięcie mieszkania po remoncie będzie czystą formalnością. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych warto zapoznać się z ofertą lokalnych firm specjalizujących się w odbiorze odpadów. Zachęcamy do skorzystania z szerokiego zakresu usług przedsiębiorstwa DPR, które zapewnia wywóz śmieci i wywóz gruzu w Krakowie i sąsiadujących miejscowościach.
Zobacz artykuły na podobny temat
- Czytaj więcej
- Czytaj więcej
Odpady poremontowe nie powinny być wyrzucone do zwykłego pojemnika. Wyjaśniamy więc, gdzie legalnie wyrzucać gruz po remoncie i jak pozbyć się pozostałych odpadów wytwarzanych podczas tego typu prac.
- Czytaj więcej
Gruz to chyba najbardziej kłopotliwy rodzaj odpadów. Wszelkich innych śmieci można pozbyć się w mniej lub bardziej sprawny sposób. Sporo osób magazynuje gruz na posesji i liczy na to, że […]