Blog

Wywóz odpadów i śmieci niestandardowych - poradnik dla mieszkańców Krakowa

Pomimo że segregacja śmieci to temat szeroko omawiany w mediach, wiele osób nadal ma wątpliwości co do tego, gdzie wyrzucać kartony po mleku, pampersy, leki oraz inne odpady, które na co dzień powstają w gospodarstwach domowych. Przedstawiamy najważniejsze zasady, obowiązujące w Krakowie od początku kwietnia 2019 roku, których należy przestrzegać.

Gdzie wyrzucać pampersy i inne opady – nowe zasady segregacji w Krakowie

Niestandardowe odpady, takie jak leki, pampersy, blistry po tabletkach, dezodoranty, opakowania po jajkach oraz inne tego typu śmieci, mogą sprawiać problemy mieszkańcom Krakowa oraz innych polskich miast. Od początku kwietnia w stolicy Małopolski obowiązują nowe zasady segregacji śmieci, które dzielą odpady na pięć frakcji. Pojemniki żółte służą do wyrzucania tworzyw sztucznych i metalu, niebieskie – papieru, zielone – szkła i opakowań szklanych, brązowe – resztek jedzenia, fusów czy skorupek jajek, a czarne – odpadów zmieszanych. Gdzie należy wyrzucać opakowania po jajkach, kartony po mleku oraz inne niestandardowe odpady? Wielomateriałowe kartony, czyli tzw. tetrapaki, powinny znaleźć się w żółtym pojemniku. Z kolei pampersy, zużyte ręczniki papierowe czy chusteczki trafiać do oznaczonego kolorem czarnym pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać leki według zasad segregacji śmieci w Krakowie

Osobną grupę odpadów stanowią pozostałości po kosmetykach, opakowania po kremach, puszki po dezodorantach czy leki. Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać blistry po tabletkach? Z myślą o segregacji niestandardowych opadów powstał projekt „Krakowskie EKO-PUDEŁKA”, który wyszedł z inicjatywą ustawienia specjalnych pojemników przy krakowskich galeriach handlowych. Pudełka na odpady zlokalizowane są przy Galerii Bronowice, centrum M1, Galerii Krakowskiej oraz Serenadzie. To właśnie tutaj można pozbyć się przeterminowanych leków oraz opakowań i blistrów po nich, a także strzykawek. A gdzie wyrzucać dezodoranty? Według aktualnie obowiązujących przepisów odpady tego typu powinny trafić do żółtego pojemnika na plastik i metal. Należy tam również wyrzucać opakowania po kremach czy paście do zębów.

Dbaj o środowisko

Powstające w gospodarstwach domowych niestandardowe odpady mogą również być odebrane przez profesjonalne firmy zajmujące się wywozem śmieci w Krakowie. Niesprawne lub zepsute urządzenie elektroniczne, pozostałości po remontach, stare tekstylia, odpady wielkogabarytowe – to wszystko może znaleźć się w wypożyczonym na określony czas kontenerze. Nasza firma wynajmuje kontenery w Krakowie i okolicach oraz świadczy kompleksowe usługi związane z wywozem wszelkiego rodzaju odpadów.

Oprócz tego w Krakowie działa wiele programów odbioru niestandardowych odpadów, między innymi „Elektrobrygada na telefon”, która przyjmuje stare urządzenie elektroniczne oraz elektryczne – sprzęt AGD, RTV, komputery, elektronarzędzia, baterie czy elementy oświetlenia. W stolicy Małopolski działa również program „100% korzyści”, w ramach którego funkcjonuje odbiór tekstyliów. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami i przestrzeganie obowiązujących w Krakowie zasad ich segregacji pomoże chronić środowisko naturalne i zredukować liczbę generowanych śmieci.