Blog

Gdzie wyrzucać stare, zniszczone ubrania - poradnik

Minimum raz w roku warto przeprowadzić remanent garderoby, nie tylko w celu dokonania selekcji niemodnych lub za małych ubrań, ale także żeby pozbyć się zużytej odzieży, która nie nadaje się już do przerobienia lub oddania potrzebującym. Gdzie można wyrzucać stare, zniszczone ubrania?  

Gdzie wyrzucać zniszczone ubrania?

Zlokalizowane w różnych częściach Krakowa kontenery na ubrania są zapełniane bardzo szybko – najczęściej trafiają do nich rzeczy, które z różnych względów nie są już modne, stały się za małe lub przestały podobać się właścicielom. Nie można jednak wrzucać do nich poplamionej, dziurawej lub podartej odzieży.

Zastanawiasz się, gdzie należy wyrzucać stare ubrania, które noszą widoczne ślady użytkowania? Istnieje wiele możliwości – jedną z nich jest skorzystanie z usług lokalnych PSZOK-ów, czyli punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Można w ich nieodpłatnie pozostawiać określone ilości odpadów powstających w gospodarstwach domowych np. urządzeń elektronicznych, odpadów wielkogabarytowych lub gruzu, a zlokalizowane na terenie Krakowa punkty przyjmują również starą i zużytą odzież w celu jej utylizacji. Do PSZOK-u można także przywieźć domowe tekstylia – zasłony, pościel, firanki oraz wiele innych materiałów. Warto jednak pamiętać, że w punktach selektywnej zbiórki odpadów obowiązują określone limity ilościowe, dlatego przed przywiezieniem tekstyliów należy sprawdzić regulamin konkretnego PSZOK-u.

Gdzie wyrzucać zużyte ubrania? Pomóż potrzebującym

Stare i nieużywane tekstylia mogą zyskać drugie życie i przyczynić się do poprawy losu najbardziej potrzebujących. Zużyte koce, kołdry, stare swetry, kurtki puchowe oraz inne rzeczy tego typu mogą być np. wykorzystane przez schroniska dla zwierząt, które często przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego poszukują rzeczy do ocieplenia bud.

Gdzie wyrzucać ubrania? Poznaj program 100% korzyści

Mieszkańcy Krakowa mogą również skorzystać z programu odbioru tekstyliów o nazwie „100% korzyści”. To znakomite rozwiązanie dla osób, którzy nie mają jak lub czym samodzielnie przywieźć starą odzież do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Program umożliwia oddanie ubrań, obuwia, ręczników, firan, torebek, pościeli oraz innych tekstyliów. Rzeczy, które nie nadają się do ponownego wykorzystania, zostają przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przetworzone na czyściwa, a mniej zużyta odzież przekazana potrzebującym za pośrednictwem organizacji PCK. Żeby zamówić odbiór, należy zadzwonić pod numer 801 084 084.

A może kontenerowy wywóz?

Chcesz szybko i sprawnie pozbyć się dużej ilości starych tekstyliów, a może interesuje Cię kompleksowe opróżnianie pomieszczeń w Krakowie, np. strychów czy piwnic z zalegających rzeczy? Jeśli masz naprawdę dużo odpadów tekstylnych i zastanawiasz się, gdzie wyrzucić nadmiar zniszczonych ubrań, tkanin obiciowych lub zasłon, skorzystaj z usług firm, które oferują kontenerowy wywóz śmieci w Krakowie. To doskonały sposób na pozbycie się nie tylko starych, poplamionych i dziurawych ubrań czy domowych tekstyliów, ale również odpadów wielkogabarytowych i innego rodzaju śmieci po remoncie, budowie czy rozbiórce.