Blog

Harmonogram wywozu odpadów i inne aplikacje mobilne dla mieszkańców Krakowa

W dobie powszechnego dostępu do internetu aplikacje mobilne są coraz częściej wykorzystywane przez instytucje publiczne i jednostki samorządowe. Pobierane na telefon oprogramowanie może przecież służyć nie tylko do rozrywki, ale także ułatwiać funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej czy informować o ważnych terminach. Jakie aplikacje mobilne dla mieszkańców Krakowa warto pobrać?

Harmonogram wywozu odpadów – pobierz i bądź na bieżąco

Jedną z najbardziej przydatnych aplikacji mobilnych, z jakich mogą aktualnie korzystać mieszkańcy Krakowa, jest „Kiedy wywóz”. Umożliwia ona sprawdzanie terminów wywozu odpadów z gospodarstw domowych w wybranych miastach. Aplikacja informuje nie tylko o datach odbioru odpadów komunalnych, ale także o organizowanych cyklicznie zbiórkach śmieci innego rodzaju – np. odpadów wielkogabarytowych czy odbiorach niesprawnego sprzętu RTV i AGD. Dzięki korzystaniu z oprogramowania można łatwo zaplanować, jak pozbyć się zalegającej na strychu lub w piwnicy nieużywanej pralki, starego telewizora czy poplamionego materaca.

Harmonogram wywozu odpadów w aplikacji „Kiedy wywóz” zawiera również informacje o tym, gdzie znajdują Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), a spis jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany. Określoną ilość odpadów można przywieźć bezpośrednio do punktu. Jeśli śmieci jest bardzo dużo (np. po remoncie lub budowie), warto skorzystać z usług firmy zajmującej się wywozem odpadów w Krakowie. Kontener zostanie podstawiony w wybrane miejsce, a po załadowaniu przewieziony do miejsca utylizacji.

Dbaj o środowisko dzięki aplikacji w telefonie

Interesuje Cię tematyka „zero waste”? Starasz się dbać o środowisko naturalne? Aplikacje mobilne mogą Ci w tym pomóc. Harmonogram wywozu odpadów dostępny w aplikacji „Kiedy wywóz” pozwala między innymi na zgłaszanie dzikich wysypisk śmieci. Wystarczy wejść w zakładkę „Odpady niczyje”, określić położenie wysypiska, typ odpadów, wykonać zdjęcie nielegalnego punktu składowania odpadów, a następnie zatwierdzić zgłoszenie. Aplikacja prześle je do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie.

Inne aplikacje mobilne dla mieszkańców Krakowa

Aplikacja „Kiedy wywóz”, udostępniająca harmonogram wywozu odpadów, to nie jedyny program, który warto mieć na swoim smartfonie. W Krakowie działa wiele innych użytecznych aplikacji. Jedną z nich jest moBiLET, zastępująca tradycyjny bilet komunikacji miejskiej – wirtualnym. Jak to działa? Wystarczy doładować konto w aplikacji, żeby móc kupować bilety online tuż po wejściu do autobusu lub tramwaju.

Innym przydatnym programem, który został stworzony specjalnie z myślą o mieszkańcach stolicy Małopolski, jest “Powietrze Kraków”. Aplikacja pokazuje aktualny stan powietrza i informację o zanieczyszczeniach, pozwala także przesyłać raporty (np. o palonych w okolicy śmieciach) oraz sprawdzać, jakie działania zostały podjęte do walki ze smogiem. Jedną z najciekawszych aplikacji mobilnych dla mieszkańców Krakowa jest Pango, czyli system mobilnego parkowania, który umożliwia dokonywanie płatności za postój przy pomocy smartfona. Dzięki oprogramowaniu nie trzeba już martwić się brakiem drobnych do parkomatu – płatność dokonywana jest online.