Blog

Kompostowanie odpadów zielonych - co wrzucać do kompostownika?

Coraz częściej właściciele domów decydują się na kompostowanie odpadów zielonych oraz odpadów spożywczych. Jest to efekt postępującej edukacji ekologicznej, mającej na celu uświadomienie ludziom, jak ważny dla środowiska jest recykling. Mieszkańcy potrafią czerpać z tego wymierne korzyści, a całe przedsięwzięcie nie wymaga wielkich kosztów. Jak przygotować kompostownik? Co wrzucać do kompostownika? Odpowiadamy.

Jak przygotować kompostownik?

Kompostownik można zrobić dosłownie ze wszystkiego, od naszej wyobraźni zależy tylko, czy będzie to zwykła dziura w ziemi czy wykonany na zamówienie zbiornik na kompost. Nie ma tutaj żadnych regulacji czy przepisów mówiących o tym, jak ma ta część infrastruktury wyglądać. Najważniejsza zasada – kompostownik nie może być osadzony na nieprzepuszczalnej powierzchni, dlatego wszelkie wylewki betonowe odpadają. Najlepiej, aby umieścić kompostownik bezpośrednio na podłożu naturalnym.

Regulacje wyraźnie określające miejsce, w jakim może się taki kompostownik znajdować. Warunkuje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ogólnie ujmując, rozporządzenie określa minimalne odległości od budynku, granic działki, drogi itp, jakie muszą być zachowane, aby umieścić tego typu zbiornik zgodne z prawem. Stosując się do wytycznych możemy bez problemów przygotować kompostownik i składować w nim odpady zielone.

Jakie odpady można wrzucać do kompostownika?

Co wrzucać do kompostownika? Ponieważ służy on do naturalnego przetwarzania wszelkich odpadów zielonych, z jakimi najczęściej borykamy się na działce, to będą to przede wszystkim odpady, takie jak:

  • skoszona trawa,
  • liście,
  • chwasty,
  • drobne gałęzie,
  • kwiaty i inne rośliny.

Do kompostownika na odpady zielone spokojnie możemy również wyrzucać inne resztki z gospodarstwa domowego, między innymi:

  • skorupki jajek,
  • resztki warzyw i owoców,
  • łupiny.

Natomiast unikajmy umieszczania w kompostowniku odpadów mięsnych, tłuszczy i innych resztek jedzenia, mogących przyciągnąć nieproszone zwierzęta, na przykład gryzonie. Jeżeli w kompostowniku umieścimy zbyt dużą ilość owoców i nie przykryjemy ich kolejną warstwą odpadów zielonych, to musimy liczyć się z dużą ilością owadów latem, co może zagrażać naszemu bezpieczeństwu i narażać nas na dyskomfort.

Do czego można wykorzystać kompost naturalny?

Musimy pamiętać, że potrzeba około roku, aby złożony kompost nadawał się do dalszego użycia. Ważne, żeby kilka razy w roku kompost przemieszać, jednak nawet jeżeli o tym zapomnimy, to naturalny nawóz i tak się wytworzy.

Do czego można wykorzystać kompost naturalny? Praktycznie do wszystkich roślin na działce. Jest to prawdopodobnie najlepszy rodzaj nawozu, jaki możemy roślinom zapewnić. Bogaty we wszelkiego rodzaju substancje potrzebne roślinom kompost działa powoli, ale skutecznie. Musimy pamiętać o tym, że w kompoście nie sadzimy roślin, ale kompostem je podsypujemy. Co ciekawe, nie da się się przesadzić z ilością takiego nawozu, dlatego spokojnie możemy go wykorzystywać nawet w dużych ilościach.

Posiadanie własnego kompostownika nie ma w zasadzie wad. Nie wymaga on dużych nakładów pracy i czasu. Wystarczy o niego zadbać dosłownie kilka razy w roku. Wytworzony w ten sposób naturalny nawóz zapewnia roślinom idealny zestaw witamin. Kompostowanie odpadów zielonych to również świetny sposób na pozbycie się niektórych odpadów spożywczych.

Jedyna wada, ale odnosząca się tylko do mieszkań w blokach lub kamienicach, to nieprzyjemny zapach oraz aspekt higieniczny. Jeżeli kompostownik stoi na balkonie w mieszkaniu z niewielkim metrażem, to może wydzielać nieprzyjemną woń lub być po prostu niehigieniczny dla innych lokatorów czy sąsiadów.