Blog

Jak utrzymać porządek w domu - poradnik

Nawet, jeśli sprzątanie to dla ciebie koszmar, wystarczy zastosować się do kilku zasad, by w mieszkaniu zapanował ład. Wyjaśniamy w prostych punktach, jak utrzymać porządek w domu.

W tym, jak skutecznie utrzymać porządek w domu, pomoże odpowiednie podejście do tematu. Jedną z największych przeszkód jest duża liczba przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. By cieszyć się funkcjonalnym i dobrze wyglądającym wnętrzem, warto pozbyć się wszystkiego, czego na co dzień nie używamy. W przypadku sprzętów, które zajmują sporo miejsca, a przydają się tylko okazjonalnie, dobrym pomysłem okaże się przeniesienie ich do piwnicy lub na strych.

W ten sposób zwolnisz przestrzeń w szafach i na półkach, którą możesz wykorzystać do przechowywania innych, częściej używanych rzeczy. Co jednak, jeśli w piwnicy lub na strychu panuje duży bałagan i zwyczajnie nie ma w nich miejsca na przeniesiony z domu sprzęt sportowy lub kuchenny, a ty nie masz czasu na opróżnienie tych pomieszczeń?

Jak utrzymać porządek w pokoju? Najważniejsze zasady

Pozbycie się zbędnych przedmiotów to dopiero pierwszy krok do zaprowadzenia i utrzymania porządku w mieszkaniu. Równie ważna jest także zmiana nawyków oraz sposobu przechowywania używanych na co dzień rzeczy. Oto kilka prostych wskazówek, które podpowiedzą, jak utrzymać porządek w domu:

  • stosuj organizery i pojemniki – dzięki nim szybko odnajdziesz poszukiwany przedmiot i unikniesz bałaganu. Możesz również łatwo odłożyć rzeczy we właściwe miejsce;
  • małe ozdoby przechowuj w gablotach – porządek w domu nie musi oznaczać rezygnacji z ozdób. By jednak nie przewracać ich i ograniczyć zbieranie kurzu, trzymaj je w przeszklonych gablotach;
  • przygotuj teczki na papiery – pisma urzędowe, faktury, rozliczenia bankowe czy paragony – w domu trzymasz kilogramy papieru. By łatwo dotrzeć je do potrzebnych w danej chwili dokumentów, przechowuj je w podpisanych teczkach;
  • przemyśl układ przedmiotów w szafach i szufladach – układaj je tematycznie, a te, z których korzystasz najczęściej, trzymaj najbliżej;
  • ustal harmonogram sprzątania – sprzątanie dużego bałaganu jest trudne i czasochłonne. By tego uniknąć, sprzątaj regularnie, a prace podziel na etapy i stosuj się do opracowanego systemu.

Jak utrzymać porządek w domu? Zleć opróżnienie mieszkania

Wspomnieliśmy już, że przedmioty, z których korzystasz tylko okazjonalnie, najlepiej jest przenieść do piwnicy, komórki, garażu lub na strych. Wcześniej jednak konieczne będzie posprzątanie tych pomieszczeń i ich opróżnienie. To zadanie bardzo pracochłonne, a problemem mogą okazać się też duże ilości odpadów.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak utrzymać porządek w domu, zacznij od zlecenia opróżnienia piwnicy i strychu profesjonalnej firmie. Na taki krok warto zdecydować się nie tylko ze względu na oszczędność czasu i pracy. Równie ważne jest też to, że pracownicy firmy dostarczą na miejsce pojemniki na odpady o pojemności dostosowanej do wielkości i zawartości pomieszczenia, a następnie, w cenie usługi, wywiozą je i zadbają o legalną utylizację.