Blog

Opróżnianie piwnic i ich zagospodarowanie

Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że piwnica jest miejscem, w którym składujemy wszystkie niepotrzebne rzeczy z domu. Zakładamy, że kiedyś okażą się przydatne. Z upływem czasu trafia tam coraz więcej przedmiotów, przez co nasze piwnice stają się zagracone i w konsekwencji brakuje w nich miejsca na rzeczy naprawdę potrzebne. Jak sobie z tym poradzić? Czy można zagospodarować piwnicę w taki sposób, aby wizyta w niej nie budziła w nas niechęci?

Jak zagospodarować piwnicę w bloku?

Piwnice w blokach mieszkalnych charakteryzują się małą powierzchnią. O ile jeszcze w budynkach wybudowanych w okresie PRL-u można niekiedy natrafić na komórki o nieco większej powierzchni, to w nowym budownictwie przeważają już tak zwane pomieszczenia gospodarcze często o mikroskopijnych wręcz rozmiarach.

Im mniejsza powierzchnia, tym mniej rzeczy jesteśmy w stanie w niej umieścić. Dlatego, jeżeli chcemy rozsądnie zagospodarować swoją piwnicę, musimy posiłkować się sprytem. Ze względu na małą powierzchnię, warto już na początku zastanowić się, jaką funkcję będzie pełnić nasza piwnica. Czy ma to być typowa spiżarnia, a może schowek na narzędzia lub przechowalnia rowerów z miniwarsztatem? Gdy już będziemy wiedzieć, na co przeznaczymy nasze pomieszczenie, łatwiej będzie dobrać materiały, które wykorzystamy do jego adaptacji.

Jeżeli zdecydujemy, że potrzebujemy spiżarni, wówczas lepiej niż gotowe meble sprawdzą się na przykład półki z przegródkami robione na wymiar.

Jeżeli postawimy na pomieszczenie typowo gospodarcze, z przeznaczeniem na narzędzia lub schowek na rowery, świetnie sprawdzą się specjalne uchwyty ścienne do zawieszania jednośladów lub narzędzi, z których często korzystamy. Robiąc wszystko zgodnie z założonym planem, krok po kroku, nawet małe pomieszczenie może okazać się niezwykle funkcjonalne.

Jak zagospodarować piwnicę w domu?

Inaczej niż w bloku wygląda sytuacja, kiedy mieszkamy w domu. Tutaj już na etapie projektowania mamy bezpośredni wpływ na wszystkie powierzchnie i piwnica zazwyczaj jest pomieszczeniem znacznie większym niż komórki lokatorskie w bloku. Dzięki temu mamy szerokie pole manewru, gdy chcemy je odpowiednio zagospodarować. Ale nie oznacza to, że powinniśmy działać bez żadnej koncepcji.

Tutaj również warto zastanowić się nad tym, jakie przeznaczenie finalnie ma pełnić nasze pomieszczenie – zwłaszcza, że mamy więcej możliwości. Pralnia w piwnicy? Czemu nie, nawet jeżeli wymaga to przeprojektowania instalacji z wodą, to warto to zrobić na rzecz pozbycia się pralki z łazienki lub kuchni. Wówczas takie pomieszczenie może pełnić funkcję pralni, a także suszarni na ubrania.

Jeżeli nasze pomieszczenie gospodarcze jest słusznych rozmiarów, możemy również zaadaptować je na przykład na pomieszczenie mieszkalne lub pomieszczenie do majsterkowania. Jeżeli już na początku zadbamy o optymalne rozplanowanie wszystkich elementów wyposażenia, pozwoli nam to uniknąć częstego sprzątania i nasza piwnica nie będzie zagracona.

Sprzątanie piwnicy

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z piwnicą w domu czy w bloku, przed przystąpieniem do zagospodarowania jej na nowo, z pewnością należy ją wcześniej gruntownie posprzątać. Jest to też dobra okazja na pozbycie się zbędnych rzeczy zalegających w pomieszczaniu i gromadzonych często od wielu lat. Co zrobić, kiedy nasza piwnica jest zagracona “po sam sufit”? Warto rozważyć skorzystanie z usługi opróżniania piwnic. Wówczas pomieszczenie szybko zostanie uprzątnięte i będziemy mogli przystąpić do jego adaptacji.

Jak widzimy na powyższych przykładach wystarczy niewiele, aby przygotować sobie ciekawe i funkcjonalne pomieszczenie. Nawet przy małej powierzchni okazuje się, że mamy pole do popisu. Wystarczy dobry plan i nasza piwnica może nam służyć nie jako miejsce na wszelkie odpady, ale pomieszczenie z którego będziemy korzystać z przyjemnością.