Blog

Mieszkanie w spadku – czy w dzisiejszych czasach można dostać lepszy prezent? Pewnie tak, ale należy pamiętać, że nieruchomości to jedna z najpewniejszych inwestycji na światowych rynkach. Popyt na mieszkania zawsze jest duży i zazwyczaj nie ma problemu, żeby mieszkanie sprzedać czy wynająć. Czy można wynająć mieszkanie otrzymane w spadku? Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?

Czy można wynająć mieszkanie otrzymane w spadku?

Bez względu na to, czy mieszkanie nabyliśmy drogą kupna, darowizny czy spadku – jako właściciele możemy je wynająć. Nie ma żadnego prawa zabraniającego nam wynajęcia nabytej w taki sposób nieruchomości.

Jedyne o czym spadkobierca powinien pamiętać, to konieczność opłacania co miesiąc podatku z tytułu wynajmu. Aktualnie wynosi on 8,5%, przy progu do 100.000 zł rocznie oraz 12,5% powyżej tego progu.

Nie warto unikać płacenia podatku, ponieważ kary nie tylko obligują wynajmującego do oddania niezapłaconego podatku, ale też do zapłacenia wysokiej grzywny.  Jednym słowem warto wynajmować otrzymanie mieszkanie w spadku.

Kiedy można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez nabywców spadków – nieruchomości. Do 2019 roku sprzedaż takiego mieszkania była obwarowana koniecznością zapłacenia podatku PIT od wzbogacenia się, jeżeli tylko sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od dnia śmierci spadkodawcy. Było to duże utrudnienie dla sprzedających, ponieważ musieli liczyć się z zapłatą dużego podatku. Aby tego uniknąć, musieli czekać 5 lat, podczas których najczęściej takie mieszkanie wynajmowali. Mogli też wykorzystać przepis, który umożliwiał zbycie takiej nieruchomości bez płacenia podatku PIT wyłącznie w sytuacji, kiedy to środki uzyskane ze sprzedaży takiej nieruchomości zostały wykorzystane na remont własnego mieszkania lub kupno mieszkania dla siebie.

W 2019 roku prawo spadkowe zostało znowelizowane i to na korzyść spadkobierców. Nowelizacja zmienia sposób liczenia okresu pięciu lat.  Aktualnie okres, w którym trzeba zapłacić podatek, to pięć lat, ale liczone od końca roku, w którym spadkodawca daną nieruchomość kupił lub wybudował. Już na pierwszy rzut oka widać jak bardzo ułatwia to możliwość sprzedaży nabytej w spadku nieruchomości.

Mieszkanie w spadku – co dalej? Czy warto remontować?

Wszystko zależy od stanu zastanego mieszkania. Najczęściej nie ma sensu inwestować w remont. Jeśli wziąć pod uwagę koszty materiałów, koszt robocizny oraz potrzeby czas, często okazuje się, że korzyści są niewspółmierne do wkładu finansowego. Rzadko odzyskamy pieniądze włożone w remont.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli przedmiotem dziedziczenia była nieruchomość w opłakanym stanie. Wówczas warto zbadać rynek i zastanowić się, czy inwestycja w remont może nam się zwrócić. Pomocni w tym mogą się okazać agenci nieruchomości – znając doskonale rynek z pewnością będą w stanie ocenić, czy potencjalna inwestycja będzie tego warta.

Jak przygotować mieszkanie do wynajmu lub sprzedaży?

Bardzo często, bez względu na to, czy odziedziczone mieszkanie ma zostać sprzedane, czy przeznaczone pod wynajem – inwestor musi taką nieruchomość odpowiednio do tego przygotować. Bardzo rzadko zdarza się, aby dziedziczone mieszkanie stało puste, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o gruntowne opróżnienie mieszkanie ze starych mebli i zbędnych elementów wyposażenia.

Są to prace bardzo czasochłonne i często wymagające bardzo dużych nakładów siły. Dlatego w swojej ofercie przygotowaliśmy również usługę opróżniania i sprzątania pomieszczeń. Wystarczy skontaktować się z nami a my zajmiemy się całą resztą. Przyjedziemy na miejsce, opróżnimy wskazane pomieszczenie, a potem zabierzemy wskazane odpady i stare meble do utylizacji. 

Mieszkanie otrzymane w spadku to bez wątpienia wielka korzyść. Takie mieszkanie możemy wynająć lub sprzedać. W każdym przypadku będzie to dodatkowy dochód, jego wysokość zależy między innymi od stanu mieszkania, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu.