Blog

Szybkie sprzątanie mieszkania - 5 sprytnych patentów

Domowe porządki nie muszą być męczące. Wystarczy kilka prostych patentów, by pożegnać się z bałaganem bez dużego wysiłku. Oto 5 sposobów na łatwe i szybkie sprzątanie.

Grunt to planowanie

Sprzątanie jest męczące przede wszystkim dlatego, że nieodpowiednio do niego podchodzimy. Pozytywne nastawienie i szczegółowy plan nie tylko sprawią, że prace będą dużo przyjemniejsze, ale też znacznie szybsze. Podczas planowania warto podzielić prace na 2-3 dni. Zalecamy zacząć od tych pomieszczeń, w których porządki pochłaniają najwięcej czasu.

Domowe środki czyszczące

Każdy z nas zdążył doświadczyć irytacji pojawiającej się, kiedy w trakcie porządków okazuje się, że w domu brakuje środków czystości. Wyjście do sklepu wybija nas z rytmu sprzątania i osłabia motywację. Nie warto jednak panikować, bo doskonałe alternatywy dla tych preparatów znajdziemy w kuchennej szafce lub kosmetyczce. Soda wymieszana z octem ułatwi mycie piekarnika lub zmywanie naczyń, mąka doskonale radzi sobie z tłustymi plamami na meblach. Z kolei zmywacz do paznokci to idealny środek do czyszczenia fug między płytkami.

Czy to naprawdę potrzebne?

Domowe porządki są tym dłuższe i bardziej pracochłonne, im więcej przedmiotów czeka na nas w szafkach i na półkach. Wiele z nich wcale nie jest nam potrzebnych. Jeśli nie mamy do nich emocjonalnego stosunku i rozstanie przyjdzie nam łatwo, warto się ich pozbyć – wyrzucić lub przekazać osobom, które będą z nich korzystać. Mniej ubrań oznacza mniej składania i prania, mniej ozdób to mniej osadzającego się kurzu, zaś mniej kosmetyków – łatwiejsze utrzymanie porządku w łazience.

Sposoby na szybkie sprzątanie

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na to, by poświęcić na sprzątanie cały dzień. W takich sytuacjach warto postawić na szybkie sprzątanie i skoncentrować się na tych elementach, które w największym stopniu wpływają na postrzeganie wnętrza. W łazience często wystarczy wypolerowanie baterii i lustra, by pomieszczenie wydało się dużo czystsze. Salon sprawi zaś dużo lepsze wrażenie, jeśli poświęcimy kilkanaście minut na wyczyszczenie przeszklonych gablot, uporządkowanie stołu, wytarcie kurzu i odkurzenie podłogi.

Duże porządki? Nie działaj sam

Najwięcej czasu i pracy pochłaniają porządki od dawna nieodwiedzanych strychów lub zagraconych piwnic. To o tyle skomplikowane przedsięwzięcie, że samo ich opróżnienie nie wystarczy. Należy też zadbać o legalną utylizację wyrzucanych przedmiotów, a nasz wolny dzień nie zawsze pokrywa się z terminem gminnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Warto wtedy skorzystać z usług firm oferujących opróżnianie piwnic i strychów. Ich pracownicy nie tylko uporządkują pomieszczenie, ale też przeniosą wszystkie zbędne sprzęty do przygotowanego kontenera, który po ukończeniu zlecenia zostanie odwieziony do punktu legalnej utylizacji takich odpadów.