Blog

Co można zrobić ze śmieci - pomysły na wykorzystanie kompostu, palet i gruzu budowlanego

Polskie gospodarstwa domowe z roku na rok produkują coraz więcej śmieci – w 2016 roku na jedną osobę przypadało ponad 300 kilogramów odpadów. Chcesz zatroszczyć się o środowisko? Sprawdź nasze pomysły na recykling śmieci. W jaki sposób można wykorzystać odpady organiczne lub stare palety? Czy warto zdecydować się na recykling gruzu budowlanego?

Jak można wykorzystać odpady? Kompostownik

Odpady organiczne, czyli pochodzące z gospodarstw domowych śmieci ulegające biodegradacji, można w łatwy sposób wykorzystać. W jaki sposób? Przy użyciu kompostownika. Zachodzi w nim rozkład odpadów przy udziale mikroorganizmów – najczęściej bakterii tlenowych czy grzybów. Do kompostownika mogą zostać wrzucone odpadki powstające podczas przygotowywania posiłków – resztki żywności, obierki warzyw, fusy z kawy i herbaty, skorupki jajek, a także papier, karton czy niektóre odpady zielone, np. skoszona trawa, chwasty czy liście.

Jak można wykorzystać odpady tego typu? Powstający kompost nadaje się do użycia w przydomowych ogródkach – świetnie użyźnia glebę, poprawia jej jakość i jest naturalnym pestycydem. Kompostowniki można kupić w wielu sklepach lub wykonać samodzielnie, np. z desek drewnianych. Proces rozkładu odpadów i tworzenia się cennego kompostu trwa ok. 18 miesięcy, jednak w odpowiednich warunkach można go skrócić do 2 miesięcy.

Co zrobić ze śmieci? Oryginalne meble z odzysku

Masz w garażu drewniane palety i chcesz wykorzystać je w kreatywny sposób? Od kilku sezonów modne są meble wykonane na bazie palet – można z nich stworzyć wygodne kanapy i całe komplety wypoczynkowe na taras, stoliki kawowe na kółkach, szafki nocne, a nawet łóżka. Żeby wykonać kanapę, wystarczy połączyć kilka palet, z postawionej pionowo zrobić oparcie, dodać nogi i położyć materac oraz miękkie poduchy. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie drewna – zeszlifowanie go oraz naniesienie impregnatu. Do wykorzystania nadają się również drewniane skrzynki po owocach – można zawiesić je na ścianie i korzystać z nich jak z tradycyjnych półek. Oryginalny stolik można z kolei wykonać ze starej szpuli po kablach.

Recykling gruzu budowlanego

W czasie remontów powstaje wiele odpadów, np. gruzu, który powinien być w odpowiedni sposób zutylizowany. Planujesz prace budowlane w domu lub mieszkaniu i zastanawiasz się, jak wykorzystać śmieci? Postaw na recykling gruzu budowlanego. Nasza firma świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie – podstawia pod wskazany adres pojemny i wytrzymały kontener na gruz (w Krakowie i okolicy do 30 km), a następnie wywozi go do legalnego miejsca utylizacji. Pojemnik można wypożyczyć na kilka godzin, dni lub dłuższy okres – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz ilości odpadów. Wywóz gruzu na terenie Krakowa realizowany jest przy wykorzystaniu specjalnie przystosowanych do tego celu pojazdów. Oferujemy kontenery na gruz budowlany o pojemności 6m3 lub 7m3. Koszt takiej usługi uzależniony jest między innymi od miejsca wykonywania usługi i zakresu prac.