Blog

Produkty na wagę w wielorazowych opakowaniach

Według Czerwonego Krzyża zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska stanowią większe zagrożenie dla człowieka niż trwająca obecnie pandemia. Ich powstrzymanie w dużej mierze zależy od nas samych oraz zmiany wielu codziennych i, jak mogłoby się wydawać, nieznaczących nawyków.

Oszczędność energii, rezygnacja (nawet częściowa) z auta i lotów samolotem oraz redukcja ilości produkowanych śmieci w skali całego świata mogą diametralnie zmienić sytuację. W tym artykule skupiamy się na ostatnim z wymienionych punktów i wyjaśniamy, jak zredukować ilość odpadów generowanych w codziennym życiu.

Jak produkować mniej śmieci? Nie kupuj jednorazówek

Maszynki do golenia, foliowe torby na zakupy, sztućce i naczynia, słomki, formy do wypieków czy długopisy to tylko wierzchołek góry lodowej. Rezygnacja z nich w niektórych przypadkach może oznaczać nawet kilka kilogramów – głównie plastikowych – odpadów mniej w danym gospodarstwie domowym.

Foliową „zrywkę” można zastąpić specjalnymi wielorazowymi workami na warzywa i owoce, a na zakupy wybrać się z plecakiem lub płócienną torbą. Warto też mieć przy sobie zestaw wielorazowych sztućców i kubek, dzięki którym w przyjazny dla środowiska zjemy i napijemy się na mieście. Przykłady można mnożyć.

Jak wytwarzać mniej śmieci? Dbaj o to, co już masz

Kolejna sprawa dotyczy przedmiotów, z których wprawdzie można korzystać wielokrotnie, ale po ich uszkodzeniu naprawa okazuje się trudna lub niemożliwa. Dlatego warto kupować takie produkty, które w razie problemów możemy łatwo „przywrócić do życia”.

Dobrze też zdobyć podstawowe umiejętności, które pozwolą nam bez niczyjej pomocy naprawić wiele przedmiotów – na przykład zszyć lub zacerować ubrania.

Jak zredukować ilość śmieci? Podaruj rzeczom drugie życie

W naszym domu na pewno zalega wiele różnego rodzaju przedmiotów, po które od dawna nie sięgaliśmy. Zamiast wyrzucać je na śmietnik, warto znaleźć dla nich nowego właściciela. Można przekazać je organizacjom charytatywnym lub oddać (albo sprzedać) za pośrednictwem serwisów takich jak OLX czy facebookowych grup (np. działająca w większości dużych miast Uwaga! Śmieciarka jedzie).

Dobrym pomysłem będzie też tworzenie użytecznych sprzętów z rzeczy, które normalnie wylądowałyby na śmietniku. Pufa z opony, stary rower jako kwietnik lub turystyczna kuchenka z puszek po napojach to tylko niektóre z przykładów.

W jaki sposób zmniejszyć ilość śmieci? Kupuj na wagę

Sporym problemem dla planety jest też rosnąca ilość plastikowych opakowań, które nie są poddawane recyklingowi. W ograniczeniu jego skali pomoże kupowanie produktów na wagę – oczywiście do własnych, wielorazowych opakowań. Dotyczy to nie tylko owoców i warzyw, ale też produktów sypkich, takich jak makaron czy kasze, strączki lub przyprawy.

Wiele produktów pakowanych zwykle w plastik możemy też bez trudu przygotować w domu – na przykład jogurty, chleb czy pasty kanapkowe.

Jak wytwarzać mniej śmieci? Kompostuj odpady organiczne

Po takim przetworzeniu okażą się świetnym nawozem do wykorzystania w przydomowym ogródku, a nawet doniczkowej uprawie roślin. Na taki krok warto zdecydować się nawet, jeśli nie sami nic nie uprawiamy – możemy przekazać je komuś z rodziny bądź znajomych. Oczywiście w niektórych sytuacjach wyprodukowania odpadów nie da się uniknąć. Tak jest między innymi w przypadku remontu lub prac budowlanych i rozbiórkowych. By pozbyć się ich w sposób legalny i ekologiczny, należy powierzyć je firmie, która zapewni odpowiednią utylizację. Naszym klientom oferujemy wywóz śmieci w Krakowie i okolicach.