Blog

Gdzie wyrzucać puszki po farbie? Poradnik

Po niedawnym remoncie zostało Ci sporo puszek po farbach? Zastanawiasz się, w jaki sposób je zutylizować, żeby nie zagrażały środowisku naturalnemu? W Krakowie dostępnych jest wiele rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, również tymi niestandardowymi. Gdzie wyrzucać farby? Przedstawiamy najlepsze sposoby na radzenie sobie z tymi kłopotliwymi śmieciami. 

Farby jako odpady niebezpieczne

Zgodnie z rozporządzeniem pochodzącym z Ustawy o odpadach resztki farb, lakierów, klejów, żywic, środków do ochrony i konserwacji drewna zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych, a wyrzucanie ich do zwykłych pojemników na śmieci komunalne jest zabronione. Wyjątkiem są farby lateksowe, które po wysuszeniu można umieścić w kontenerze na odpady zmieszane.

Inaczej jest w przypadku farb akrylowych oraz olejnych – odpady tego typu zawierają szkodliwe związki chemiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego – fauny i flory. Jeśli zatem zastanawiasz się, gdzie wyrzucić farby, pamiętaj o tym, że w ich przypadku sposób postępowania jest odmienny niż w przypadku standardowych śmieci powstających w gospodarstwach domowych. Jak poradzić sobie z niebezpiecznymi odpadami?

Gdzie wyrzucać puszki po farbie?

Jeśli zakończył się remont i zostało Ci sporo niewykorzystanej farby, to możesz oddać puszki znajomym lub rodzinie. Nie zawsze jest jednak taka możliwość, zwłaszcza gdy odkryjemy na strychu lub w piwnicy sporo przeterminowanej farby, która nie nadaje się do wykorzystania. W takim razie gdzie wyrzucić stare farby, w tym częściowo opróżnione puszki, których nie da się już użyć? W takiej sytuacji warto skorzystać z alternatywnych rozwiązań oraz miejsc, w których można bezpłatnie oddać niebezpieczne odpady. W Krakowie zajmują się tym m.in. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przyjmujące określoną ilość różnego rodzaju śmieci, w tym przeterminowane farby, lakiery, puszki po klejach i inne niestandardowe odpady. W stolicy Małopolski działa m.in. Lamusownia zlokalizowana przy ul. Nowohuckiej, a także PGOW Barycz znajdujący się przy ul. Krzemienieckiej. Warto przy okazji zaznaczyć, że punkty przyjmują jedynie określoną ilość odpadów, nie będą zatem dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy dużo niewykorzystanej farby, a także innych śmieci.

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Nie masz możliwości, aby samodzielnie zawieźć odpady do punktu selektywnej zbiórki? A może jest ich za dużo? Jeśli zależy Ci na maksymalnej wygodzie, wybierz kontenerowy wywóz śmieci w Krakowie i okolicach. Mieszkańcy i firmy ze stolicy Małopolski mogą skorzystać z usług wielu podmiotów oferujących kompleksowe usługi w tym zakresie, m.in. firmy DPR. Wywóz odpadów realizowany jest na terenie Krakowa, a także w promieniu 30 km od stolicy Małopolski. Firma wypożycza specjalne pojemniki na odpady, do których można załadować stare puszki po farbie oraz wiele innych. W razie potrzeby pracownicy firmy pomagają pakować śmieci do kontenerów. Po skończeniu prac odpady są transportowane do miejsca utylizacji. Kontenerowy wywóz odpadów to duża wygoda – nie trzeba samodzielnie wywozić ich do punktów selektywnej zbiórki, ani martwić się ograniczeniami objętościowymi.