Blog

Kolory pojemników na śmieci i ich znaczenie - wskazówki dla mieszkańców Krakowa

Tematyka segregacji odpadów, pomimo że jest powszechnie omawiana w mediach, nadal budzi wątpliwości wielu Polaków. Chcesz dbać o środowisko, ale gubisz się w gąszczu zasad, na których podstawie prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów? Jakie kolory pojemników na śmieci zostały wprowadzone na mocy najnowszych przepisów? Do którego należy wyrzucać odpady zmieszane, a który służy do gromadzenia szkła? Przedstawiamy praktyczne porady dla mieszkańców Krakowa.

Polskie samorządy, w tym krakowski, od jakiegoś czasu zaostrzają przepisy, na mocy których prowadzona jest selektywna zbiórka oraz wywóz śmieci. Kraków to miasto, które szczególnie dba o gospodarkę odpadami oraz ich wpływ na środowisko naturalne, dlatego jego władze zdecydowały się na podniesienie opłat za niesegregowane śmieci, a także wprowadzenie bardziej szczegółowego podziału odpadów komunalnych. Warto sprawdzić, jak wygląda segregacja odpadów komunalnych i wywóz śmieci w Krakowie.

Kolory pojemników na śmieci w Krakowie

Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów obowiązują w Krakowie od 1 kwietnia 2019 roku. Uchwała nr III/35/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 19 grudnia 2018 roku w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków zakłada podział odpadów na 5 frakcji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami śmieci należy gromadzić w następujących kontenerach:

  • żółtym – tworzywa sztuczne i metal,
  • niebieskim – papier,
  • zielonym – szkło,
  • brązowym – odpady organiczne,
  • czarnym – odpady zmieszane.

Segregacja odpadów w Krakowie i kolory pojemników na śmieci

  1. Do żółtego pojemnika należy wrzucać tworzywa sztuczne – plastikowe pojemniki po kosmetykach czy produktach spożywczych. Umieszczajmy w nim opakowania po żelach pod prysznic, pastach do zębów czy płynach do prania, pamiętając o tym, żeby opakowanie było całkowicie opróżnione. Do żółtego kontenera możemy także wrzucać kartony po mleku i sokach, puszki po konserwach, a także opakowania ze styropianu.
  2. W niebieskim pojemniku umieszczamy niezatłuszczony papier – gazety, książki, papier biurowy, pudełka, kartony i tekturę.
  3. Z kolei do zielonego pojemnika powinny trafia szklane słoiki i butelki. Nie możemy umieszczać w nim resztek talerzy lub szklanek, luster, a także szkła hartowanego i zbrojonego.
  4. Do brązowego kontenera należy wrzucać bioodpady, czyli resztki jedzenia, fusy z kawy i herbaty, obierki, resztki owoców, skorupki. Pamiętajmy, żeby nie umieszczać w nim kości oraz resztek mięsa.
  5. Czarny pojemnik służy do zbierania odpadów zmieszanych, czyli takich, które nie mogą być ponownie wykorzystane. Wyrzucajmy do niego między innymi zatłuszczony papier, zużyte pieluszki, ręczniki papierowe, potłuczone talerze i szklanki.

Co grozi za niesegregowanie śmieci?

Nieprzestrzeganie przepisów o segregacji śmieci grozi wysokimi karami. Już za sam wybór nieselektywnej zbiórki śmieci mieszkańcy płacą zdecydowanie więcej niż za segregowanie odpadów – 39 zł zamiast 26 zł. Z kolei osoby, które zadeklarowały selektywną zbiórkę, a wyrzucają śmieci do jednego kontenera, mogą dostać mandat. W 2019 roku na mieszkańców Krakowa nałożono mandaty w łącznej kwocie ponad 70 tys. zł. Kontrolą zajmuje się straż miejska oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.