Blog

Selekcja śmieci - zasady obowiązujące w Małopolsce

Jak w roku 2020 powinna wyglądać segregacja odpadów w Krakowie? Ile zapłacimy w związku z wywozem śmieci? Przedstawiamy użyteczny poradnik dla mieszkańców stolicy Małopolski i innych, okolicznych gmin.

Wraz z nowym rokiem weszły w życie nowe przepisy dotyczące segregowania odpadów. Według nich konieczne jest wydzielenie 5 frakcji. Dla mieszkańców Krakowa to akurat nie jest nowością, bo system pięciopojemnikowy w stolicy Małopolski obowiązuje już od kwietnia ubiegłego roku. Na tym jednak zmiany się nie kończą. Nowe zasady zwiększają też koszty gospodarowania odpadami. Do tej pory dla miasta wiązało się ono z wydatkiem 229 milionów złotych, ale w bieżącym 2020 roku koszt wzrośnie do 256 milionów.

Od kwietnia wywóz śmieci w Krakowie kosztuje (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego) 26 złotych (odpady segregowane) lub 39 złotych (niesegregowane). W tym roku opłaty mają jeszcze bardziej wzrosnąć. Jakie podwyżki czekają jednak mieszkańców stolicy Małopolski? Jakie śmieci powinny trafić do każdego z pięciu pojemników? Jakie błędy popełniamy przy segregacji odpadów i jakie konsekwencje nam w związku z nimi grożą? Na te pytania odpowiadamy w następnych akapitach artykułu.

Selekcja śmieci w Krakowie i podwyżki od 2020 roku

Zacznijmy od tematu, który budzi najwięcej kontrowersji – a więc podwyżek. Kilka dni temu miasto obiegła informacja, że MPO ma naliczać opłaty nie według liczby mieszkańców, a dla każdego gospodarstwa osobno, bez względu na to, ile osób wytwarza w nim odpady. Pomysł spotkał się z falą – głównie nieprzychylnych – opinii.

O ile nowe zasady okażą się korzystne dla rodzin wielodzietnych, to osoby samotne sporo stracą, a tych na niektórych osiedlach jest naprawdę sporo. Na niektórych odsetek jednoosobowych gospodarstw sięga nawet 60 procent. Nie wiadomo jeszcze, czy nowy system naliczania opłat zacznie obowiązywać – na razie trwają konsultacje społeczne.

Selekcja śmieci w Małopolsce – do jakich kontenerów wyrzucać odpady?

Według nowych, obowiązujących od prawie roku zasad, selekcja śmieci w Krakowie polega na użyciu pięciu pojemników:

  1. niebieskiego: przeznaczonego do składowania opakowań papierowych, kartonów, worków i toreb z papieru, zeszytów, broszur, ulotek i papieru pakowego,
  2. zielonego: na opakowania szklane (słoiki i butelki) po produktach żywnościowych oraz kosmetykach,
  3. brązowego: na odpady bio (resztki żywności bez kości i mięsa, obierki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie),
  4. pomarańczowego: na surowce wtórne (plastikowe opakowania i worki, aluminiowe puszki po napojach, styropian – z wyłączeniem budowlanego – oraz drobny złom żelazny),
  5. szarego: na surowce zmieszane.

Selekcja śmieci w Krakowie – najczęściej popełniane błędy

Mimo dobrej dostępności informacji na temat segregowania odpadów, wielu Krakowian nadal popełnia błędy, skutkujące problemami z ich utylizacją lub ponownym przetworzeniem. Do najważniejszych należą:

  • wyrzucanie odpadów niebezpiecznych (np. leki, farby, baterie, opony) do szarego pojemnika,
  • wyrzucanie zatłuszczonych opakowań do pojemników na papier i surowce wtórne,
  • nieprawidłowe użycie pojemnika na szkło (nie powinny trafiać do niego szyby, żarówki, stłuczka, zdemontowane szyby itp.).

W razie stwierdzenia nieprawidłowości przy sortowaniu odpadów, Straż Miejska może nałożyć mandat i karę w wysokości nawet  do 130 złotych.