Blog

Opróżnianie strychów - czego nie gromadzić na poddaszu

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do wszelkich dóbr jest powszechny. Dzięki temu coraz częściej stajemy przed koniecznością pozbycia się rzeczy, które z biegiem lat zgromadziliśmy. Jednak zamiast pozbyć się niektórych przedmiotów, chowamy je z zamiarem wykorzystania ich w przyszłości. Czy takie działanie ma sens? Które rzeczy warto przechowywać, a których – ze względów bezpieczeństwa – nie wolno magazynować?

Gromadzenie przedmiotów to efekt poprzedniego ustroju

Pokolenie, którego dzieciństwo przypadło na okres komunizmu, nie umie wyrzucać zbędnych przedmiotów. Wychowani w braku dostępności, nie nauczyliśmy się pozbywać niczego. Natomiast bardzo chętnie kupujemy nowe przedmioty, by zaspokoić braki z dzieciństwa. W związku z powyższym do perfekcji opanowaliśmy sztukę magazynowania przedmiotów, których nie używamy. Stare meble, z planem ich odnowienia i wykorzystania w późniejszym czasie, zanosimy do piwnicy. Dawno nieczytane książki, oczywiście planując je przekazać do biblioteki, odkładamy na chwilę na strych. Do tego dorzucamy jeszcze stare ubrania dziecka, przecież nie są zniszczone, więc jak tylko nadarzy się okazja, to damy komuś, kto ma dziecko. W ten sposób składowisko w zawrotnym tempie rośnie.

Składujemy również niebezpieczne odpady

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż większość składowanych na strychu czy w piwnicy rzeczy stanowią odpady niebezpieczne. Przechowywanie starych mebli, książek czy ubrań w niewielkich, zamkniętych przestrzeniach może skończyć się pożarem całego domu. A jeżeli wśród nich pojawiają się również stare farby, rozpuszczalniki, butle gazowe czy różne smary i oleje – powstaje swoisty miks przedmiotów łatwopalnych i toksycznych.

Jeżeli w takim składziku wybucha pożar, konsekwencje zawsze są ogromne. Dlatego sprzątanie strychu i piwnicy jest bardzo ważne. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest po prostu nie przechowywać szczególnie niebezpiecznych przedmiotów, a jeżeli z jakiegoś powodu musimy to zrobić, to koniecznie zadbajmy o ich właściwe zabezpieczenie.

Zagracone pomieszczenie powinniśmy posprzątać

Zazwyczaj postanawiamy sprzątnąć piwnicę lub strych w chwili, gdy stajemy przed problemem upchnięcia tam kolejnych rzeczy, których żal nam się pozbyć. Wtedy nagle zdajemy sobie sprawę, że większość z przedmiotów magazynowanych na strychu nie powinna się tam wcale znaleść. Klucz do zachowania bezpieczeństwa idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Każdy z nas powinien się zastanowić, które przedmioty mogą nam się okazać niezbędne i warto je zostawić, ponieważ ich wykorzystanie jest bardzo prawdopodobne. W przeciwnym wypadku znajdziemy powód, aby zatrzymać praktycznie każdą rzecz jaka wpadnie nam w ręce.

Gromadząc różne przedmioty powinniśmy zdawać sobie sprawę z obowiązków, jakie na nas spoczywają. W ich zakres wchodzi regularne sprzątanie strychu, piwnicy lub innych pomieszczeń, gdzie składujemy przedmioty. Nie powinniśmy również przechowywać przedmiotów niebezpiecznych, ponieważ ich nagromadzenie może pociągać niebezpieczne konsekwencje.