Blog

Efektywne sprzątanie mieszkania i innych pomieszczeń - poradnik

Koniec roku to czas, kiedy przygotowujemy się do świąt i do wejścia w kolejny rok. Okres ten charakteryzuje się wzmożoną ilością obowiązków, dlatego niekiedy brakuje nam czasu na najprostsze z pozoru czynności, takie jak sprzątanie. Porządkowanie domu czy mieszkania pozostawione na sam koniec skutkuje brakiem dokładności i chaosem, dlatego warto zająć się tym z odpowiednim wyprzedzeniem, a jeżeli to nie jest możliwe, pomóc nam może jedynie dobry plan. Jak efektywnie sprzątać? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

Zacznijmy z wyprzedzeniem

Najbardziej komfortowa sytuacja, jaka może nas spotkać, to komfort czasu. Dzięki czemu będziemy mogli spokojnie zaplanować całe przedsięwzięcie. Pozwoli to na dokładny przegląd wszystkich miejsc i precyzyjne wyselekcjonowanie przedmiotów, które w nowym roku nie będą nam już potrzebne. Najlepiej w pierwszej kolejności pozbyć się rzeczy przeznaczonych do utylizacji a następnie przystąpić do generalnego sprzątania, które to możemy spokojnie rozbić na kilka etapów. Przykład? Codziennie możemy sprzątać kolejne pomieszczenie.

Przygotujmy plan sprzątania

Jak efektywnie sprzątać? To pytanie które zadaje sobie wiele osób stających przed wyzwaniem przeprowadzenia tego nie tylko podczas przedświątecznych porządków. Pomóc w tym może dobrze ułożony plan. Dowiedzieliśmy się już, że w pierwszej kolejności warto wyselekcjonować przedmioty, które nie będą nam już potrzebne. Kiedy już to zrobimy, warto abyśmy zajęli się po prostu porządkowaniem określonych pomieszczeń.

Starajmy się porządki przeprowadzać od ogółu do szczegółu. Czyli zacznijmy od rzeczy wymagających najwięcej pracy, a skończmy na tych najdrobniejszych. Takie podejście pozwoli nam na panowanie nad sytuacją przez cały czas. Przykładowo, jeżeli będziemy sprzątać łazienkę, zacznijmy od czyszczenia płytek na ścianach, następnie wyczyśćmy wannę, umywalkę i baterie a na samym końcu uporządkujemy kosmetyki. Natomiast w przypadku poddasza, w pierwszej kolejności powinniśmy się pozbyć niepotrzebnych, zalegających tam rzeczy, następnie powinniśmy przystąpić do mycia i odkurzania, aby na samym końcu uporządkować pozostałe przedmioty.

A co w sytuacji, kiedy nie ma czasu?

Najgorsze co nas może spotkać, to już wspomniany we wstępie brak czasu na sprzątanie. W takich sytuacjach pomóc może nam jedynie profesjonalna firma, która świadczy usługi, takie jak wywóz śmieci czy sprzątanie mieszkań. Niewątpliwym plusem korzystania z takiej usługi jest to, że jako osoby nie mające czasu, nie musimy się o nic martwić. Ponieważ wystarczy, że wykonamy jeden telefon i uzgodnimy szczegóły – wówczas firma przyjedzie pod wskazany adres w ustalonym terminie. Zajmie się opróżnianiem pomieszczeń i wywiezie wskazane przez nas śmieci.
Dodatkowo, pracownicy posprzątają pomieszczenia w taki sposób, że nie będzie śladu po gromadzonych często przez lata sprzętach. Dlatego szczególnie polecamy takie rozwiązanie osobom, które nie mają czasu na to, aby samemu się zajmować generalnymi porządkami i mają problem z pozbyciem się nadmiaru niepotrzebnych przedmiotów.