Blog

Sprzątanie i opróżnianie mieszkania przed przeprowadzką - użyteczne porady

Sprzątanie nieruchomości przed wyprowadzką jest obowiązkiem każdego lokatora. Bez względu na powód: sprzedaż domu, kończąca się umowa najmu mieszkania, przeprowadzka w inne miejsce – naszym obowiązkiem jest pozostawienie w lokalu porządku. Jak sprzątać dom lub mieszkanie przed wyprowadzką?

Obowiązki lokatora

Jeżeli zwalniamy wynajmowane mieszkanie, to naszym obowiązkiem jest pozostawienie je w takim stanie, w jakim je zastaliśmy podczas podpisywania umowy. Wielu właścicieli zabezpiecza się takim zapisem w umowie, a nawet dokładnie fotografuje nieruchomość w dniu oddania mieszkania, aby mieć dokumentację dowodową. Inaczej oczywiście wygląda sytuacja, kiedy sprzedajemy na przykład dom. Wówczas sprzątanie mieszkania nie jest obowiązkiem wynikający z zapisów w  umowie, ale to przejaw zwykłej ludzkiej kultury. Nabywca kupuje mieszkanie, a nie znajdujące się tam śmieci.

Jak zorganizować sprzątanie mieszkania?

Czy jest sens cokolwiek organizować przed wyprowadzką? Zdecydowanie tak. Zaraz wytłumaczymy dlaczego. Otóż, podczas przeprowadzki często w końcu decydujemy się na wyrzucenie niektórych gromadzonych w domu latami przedmiotów. Najczęściej dlatego, że w trakcie sprzątania odnajdujemy rzeczy, o których dawno zapomnieliśmy, a nie chcemy ponownie zagracać kolejnego mieszkania. Dlatego podczas przygotowywania przedmiotów do przeprowadzki od razu odłóżmy na bok te przedmioty, które chcemy po prostu wyrzucić.

Kolejna rzecz, jaką warto przygotować, to worki na śmieci w odpowiednich rozmiarach i o odpowiednim przeznaczeniu. Na koniec pozostaje nam zaopatrzyć się w środki czystości. Najlepszym momentem na sprzątanie mieszkania przy takiej okoliczności, jest moment kiedy lokal jest już opróżniony. Wtedy posprzątamy go szybciej i łatwiej, niż kiedy są w nim wszystkie meble. Mając zgromadzone niezbędne środki do pomocy, sprzątanie nie będzie stanowiło wielkiego wyzwania.

Ułóż plan

Często w sprzątaniu pomaga ułożenie prostego planu. Aby go sporządzić wystarczy nam kartka i długopis. Na kartce rozpiszmy wszystkie pomieszczenia, jakie mamy do posprzątania, według wzoru: kuchnia, toaleta, mały pokój, salon itp. Następnie, obok każdego z pomieszczeń, napiszmy, co musimy posprzątać, czyli – mycie okien, umycie podłogi, przetarcie płytek, wyczyszczenie armatury itp.

Następnie zabierzmy się za sprzątanie, a po zakończeniu każdej ze spisanych czynności po prostu ją wykreślmy z listy. Takie działanie uchroni nas przed robieniem kilku rzeczy na raz, co najczęściej kończy się chaosem i niedokładnością. Z drugiej strony pozwoli dokładnie posprzątać każdy element i każde miejsce w mieszkaniu. Sprzątanie mieszkania przed wyprowadzką nie musi być uciążliwe. Wystarczy przygotować niezbędne rzeczy jak środki czystości i worki na śmieci, wyselekcjonować przedmioty, których nie chcemy zabierać do kolejnego mieszkania i pamiętać o tym, aby sprzątanie rozpocząć dopiero po opróżnieniu mieszkania.