Blog

Świąteczne porządki - planowanie sprzątania mieszkania

Święta to czas spędzony w rodzinnym gronie, przy suto zastawionym stole i ustrojonej choince. Dom, w którym odbędzie się wieczerza wigilijna, powinien lśnić nie tylko od blasku świec, ale również czystością. Jak przygotować Boże Narodzenie, aby zachwycić bliskich i nie zmęczyć się przedświątecznymi porządkami?

Planowanie to podstawa sukcesu

Nie zostawiaj najcięższych prac na ostatnią chwilę. Przedświąteczne porządki powinny zacząć się z dużym wyprzedzeniem, aby przed samą Wigilią można było skupić się na gotowaniu, pieczeniu ciast i przygotowywaniu dekoracji. Miesiąc przed świętami zrób rozpiskę, jakie czynności będą wykonywane w kolejnych tygodniach oraz przypisz osoby do zadań. W ten sposób każdy członek rodziny będzie włączony w przygotowania a nikt nie zostanie przeciążony pracą.

Porządki kilka tygodni przed Świętami

Na początek zajmij się tymi obszarami mieszkania, które przez dłuższy czas były zaniedbane, na przykład miejsca za ciężkimi meblami, za którymi zgromadził się kurz. Uporządkuj i odkurz książki na regałach, możesz również spryskać półki preparatem ograniczającym rozwój roztoczy. Wypierz firany i zasłony, przez kilka tygodni nie zabrudzą się zbytnio. Teraz jest też pora na umycie okien. Jeżeli masz drewniane podłogi, warto je wypastować i wyfroterować – dzięki temu, że zrobisz to z wyprzedzeniem, podczas Świąt nie będzie unosił się charakterystyczny zapach pasty. Znacznie przyjemniejsze są aromaty świeżo upieczonego piernika i makowca.

Jeżeli masz pewność, że nie jesteś w stanie ogarnąć przedświątecznych porządków na własną rękę, gruntowne sprzątanie mieszkania możesz zlecić profesjonalistom. Warto rozważyć ten pomysł odpowiednio wcześniej ponieważ terminy przed samymi Świętami mogą być już zarezerwowane.

Drobne prace przed Świętami

Przedświąteczne porządki nabierają tempa około dwóch tygodni-tygodnia przed Wigilią. Wytrzep dywany lub je dokładnie odkurz, nawet w trudno dostępnych miejscach. Warto również przejrzeć i posprzątać balkon, jeśli zamierzamy przez pewien czas trzymać tam choinkę po zakupie. Ważnym elementem wystroju jest… wycieraczka do butów, która pełni rolę niejako wizytówki naszego domu – wyczyść ją dokładnie, aby zachęcała gości do wejścia w progi Twojego mieszkania. Możesz już teraz przygotować obrus i serwetki z materiału: po upraniu i wysuszeniu wyprasuj je, a następnie równo złóż i schowaj, niech czekają gotowe na Boże Narodzenie.

Ostatnie poprawki

W dzień Wigilii należy rozejrzeć się po mieszkaniu lub domu gospodarskim okiem: schować zostawione “na chwilę” ubrania na krześle, odkurzyć podłogę w miejscu, gdzie przenoszona była choinka, posprzątać kuchnię będącą świadkiem naszych świątecznych popisów kulinarnych. Jeżeli masz zwierzę, skontroluj czy nie ma skupisk sierści na dywanie i meblach. Przygotuj przedpokój (zwłaszcza gdy zapowiada się duża liczba gości): usuń niepotrzebne okrycia i buty domowników, wyznacz miejsce do stawiania ociekających wodą kozaków przychodzących osób, a także postaw stojak na parasole. Teraz pozostaje już tylko spokojnie oczekiwać na pierwszą gwiazdkę, mając poczucie dobrze spełnionego obowiązku.