Blog

Czysty gruz - z czego się składa?

Według najpopularniejszej klasyfikacji odpady budowlane można podzielić na czysty gruz, zmieszany oraz zanieczyszczony. Z czego składa się czysty gruz i i dlaczego jego wywóz i utylizację najlepiej zlecić firmie zajmującą się profesjonalnie tego typu usługami? Sprawdź.

Odpady budowlane – klasyfikacja

Istnieją różne klasyfikacje i podziały odpadów. Jeśli chodzi o odpady budowlane, to obowiązuje następujące rozróżnienie:

    • Czysty gruz

Jakie odpady zaliczają się do tej kategorii? Przede wszystkim gruz ceglany lub gruz betonowy. Może to być również gruz betonowo-ceglany, z niewielką zawartością ceramiki budowlanej. Do czystego gruzu zalicza się również odpady, takie jak gleba, ziemia, kamienie i piasek. Firmy specjalizujące się w wywozie gruzu mają restrykcyjne zasady jeśli chodzi o segregowanie zawartości. Kontener do wywozu czystego gruzu nie może być zanieczyszczony żadnymi innymi odpadami.

    • Zmieszany gruz

Zmieszanym gruzem może być gruz betonowy lub gruz ceglany. Dodatkowo w takim kontenerze dopuszczalne są odpady, takie jak folia (malarska lub ogrodowa), butelki PET, wszystkie opakowania z plastiku (poza tymi z PCV), drewno, szkło, złom.

    • Zanieczyszczony gruz

Trzecim rodzajem odpadów budowlanych są wszystkie te wymienione w dwóch poprzednich kategoriach. Poza tym w takim kontenerze do utylizacji odpadów budowlanych mogą się pojawić worki po materiałach budowlanych, brudny styropian, płyty gipsowo-kartonowe, wiadra po malowaniu lub cementowaniu, szkło płaskie, siatki do montażu, luźne fragmenty betonu, a ponadto tekstylia, takie jak wykładziny i dywany, również odzież używana. W takim kontenerze nie mogą się znaleźć odpady niebezpieczne lub inne, które nie zostały wymienione na powyższej liście.

Wywóz czystego gruzu – komu zlecić?

Przeróżnego rodzaju odpady budowlane znajdujące się na terenie posesji po budowie lub remoncie, takie jak czysty gruz lub inne, należy zutylizować. Można to zrobić samodzielnie, ale jest to czasochłonne zajęcie, które wymaga wiedzy z zakresu klasyfikacji odpadów budowlanych oraz posiadania odpowiedniego pojemnika do przewozu takich śmieci. Zlecenie wywozu gruzu budowlanego w Krakowie profesjonalnej firmie, takiej jak DPR, to oszczędność czasu i pieniędzy. Koszt takiej usługi zaczyna się już od 250 złotych (do tego należy doliczyć 8% podatku VAT).

Utylizacja gruzu w świetle przepisów

Skorzystanie z usługi kontenerowego wywozu gruzu jest praktycznie na każdą kieszeń. Dlaczego warto zlecić to firmie zewnętrznej, a nie utylizować gruz na własną rękę? Bo koszt tej usługi to zaledwie ułamek tego, co grozi osobie, która wywozi odpady w miejsca do tego nieprzeznaczone. Taki mandat może opiewać na kwotę nawet do 5 tysięcy złotych.