Blog

Gdzie wyrzucać gruz - ekologiczne i legalne sposoby

Gruz i inne pozostałości po remontach są klasyfikowane jako odpady budowlane i wymagają specjalnego traktowania – nie można wyrzucać ich w miejsca przeznaczone na odpady komunalne. Gdzie wyrzucać gruz, żeby nie dostać mandatu? Jak pozbyć się go ekologicznie i legalnie? Przedstawiamy praktyczny poradnik.

Gruz, czyli co dokładnie?

Za gruz budowlany uznaje się wiele różnych elementów – to między innymi pozostałości poremontowe w postaci pokruszonego betonu pochodzącego ze zburzonych ścian, potłuczona ceramika (glazura i terakota, cegły, dachówki, pustaki), a także resztki armatury łazienkowej oraz inne odpady powstające w wyniku prac remontowo-budowlanych. Według obowiązujących przepisów odpadów tych nie można wyrzucać do przydomowego śmietnika, ponieważ wymagają one odpowiedniego sposobu utylizacji. Za nieprzestrzeganie prawa grożą surowe mandaty, dlatego wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać gruz, żeby nie płacić kary?

Gdzie wyrzucać gruz? Skorzystaj ze zbiórki odpadów

Gminy co jakiś czas organizują zbiórki odpadów, w tym również gruzu i pozostałości po remontach. Urzędy na swoich stronach internetowych ogłaszają termin oraz miejsce, do którego można przywozić odpady, takie jak gruz betonowy, resztki płyt gipsowo-kartonowych, pozostałości z wyposażenia łazienek oraz inne śmieci. Zbiórki prowadzone są bezpłatnie, a osoby chcące w bezpieczny i legalny sposób pozbyć się odpadów poremontowych, muszą jedynie zatroszczyć się o ich transport. Niewielką ilość gruzu można przewieźć w specjalnym worku, który pomieści maksymalnie 30 kg odpadów. W przypadku większych prac czy remontów warto zamówić pojemny kontener na gruz. A gdzie wyrzucać gruz, jeśli w naszej gminie akurat nie jest prowadzona zbiórka?

Gdzie wyrzucać gruz? PSZOK

Na terenach gmin działają również Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do których przez cały czas można dostarczać różnego rodzaju odpady. Ilość oraz rodzaj przywożonych śmieci określają regulaminy poszczególnych obiektów. Z reguły punkty PSZOK wymagają, żeby odpady budowlane i rozbiórkowe były dostarczane selektywnie z podziałem na:

  • niezanieczyszczone odpady z betonu i gruzu betonowego,
  • niezanieczyszczone odpady z gruzu ceglanego,
  • odpady ceramiczne,
  • odpady ze szkła.

Do punktów selektywnej zbiórki można bezpłatnie dostarczyć jedynie określoną ilość odpadów, w przypadku większego remontu lub zaawansowanych prac budowlanych konieczne jest zatem skorzystanie z oferty firm zajmujących się wywozem gruzu.

Gdzie wyrzucać gruz? Do kontenera

Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości, żeby samodzielnie przewieźć gruz do punktu zbiórki i utylizacji, skorzystaj z oferty firm zajmujących się kontenerowym wywozem odpadów. Przedsiębiorstwa te wynajmują kontenery, do których można wrzucać nie tylko gruz betonowy, ceglany, odpady ceramiczne, ale również stare meble, odpady wielkogabarytowe czy pozostałości po wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Pracownicy podstawiają kontener w wyznaczonym miejscu, a po jego zapełnieniu wywożą do miejsca utylizacji.

Nasza firma DPR wynajmuje kontenery na gruz w Krakowie oraz zapewnia kompleksową obsługę wywozu odpadów.