Blog

Kontener na gruz wypełniony odpadami do utylizacji

Gruz to chyba najbardziej kłopotliwy rodzaj odpadów. Wszelkich innych śmieci można pozbyć się w mniej lub bardziej sprawny sposób. Sporo osób magazynuje gruz na posesji i liczy na to, że ktoś go odbierze, bo np. będzie potrzebował do budowy. Co zrobić, jeśli chętnych do odbioru gruzu brakuje? W jaki sposób legalnie zutylizować odpady budowlane?

Co można zrobić z gruzem?

Jeśli gruz powstaje podczas remontu domu, to tymczasowym rozwiązaniem może być zgromadzenie go w ustronnym miejscu posesji, choć rozwiązanie to powoduje, że otoczenie staje się zabałaganione i mało estetyczne. Poza tym często zdarza się, że gruz raz ułożony w jednym miejscu, zalega tam latami. Lepszym wyjściem jest wykorzystanie gruzu na przykład do wykonania podjazdu. A co zrobić, jeśli wiemy, że na pewno nie wykorzystamy odpadów budowlanych?

Sposoby utylizacji gruzu

Gruzu nie można pozbyć się, wrzucając go do pojemników komunalnych. Natomiast każda gmina zobowiązana jest do tego, by nieodpłatnie przyjmować czysty gruz w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – w skrócie PSZOK. Problem w tym, że odpady budowlane trzeba do tego punktu dowieść samodzielnie.

Innym wyjściem jest skorzystanie z usług prywatnych firm, które odbierają i utylizują różnego typu odpady. W przypadku mniejszej ilości takich odpadów dobre może okazać się skorzystanie z worków na gruz, tzw. big-bagów. Jeśli odpadów jest więcej, to warto wynająć kontener na gruz.

Wyjście takie jest w pełni legalne, korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska, a także niedrogie. Można zamówić kontener o mniejszej bądź większej pojemności, zależnie od tego, jaką ilość gruzu posiadamy. Jeśli chcemy na bieżąco pozbywać się odpadów, to kontener warto wynająć na kilka dni. Cena takiej usługi nie jest wysoka i nie trzeba dodatkowo dopłacać za transport.

Firmy, które wynajmują kontenery na gruz utylizują odpady w sposób legalny. Ponadto zazwyczaj odbierają wszelkiego typu odpady, również zmieszane. Jeśli podczas remontu nie tylko wyburzaliśmy ściany, ale też zrywaliśmy glazurę lub terakotę czy wymienialiśmy stolarkę, to wynajęcie kontenera jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą trafić do niego wszystkie typy odpadów.