Blog

Ile kosztuje wywóz gruzu? Poradnik

Gruz powstaje najczęściej podczas prac remontowo-budowlanych. W zależności od tego, z jak dużą inwestycją mamy do czynienia, ilość takich odpadów może być mniejsza lub większa. Gruz trzeba cyklicznie wywozić z terenu prac, ponieważ jego gromadzenie może zagrażać bezpieczeństwu, dlatego wywóz gruzu to czynność o jaką trzeba zadbać już na etapie planowania prac budowlanych. Ile kosztuje wywiezienie gruzu?

Jaki gruz można wywozić?

Już od dłuższego czasu jesteśmy edukowani o tym, w jaki sposób segregować odpady komunalne. Korzystamy z osobnych pojemników na papier, szkło, odpady spożywcze itp. Niestety nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę z tego, że gruz również podlega recyklingowi. Gruz kojarzy nam się zazwyczaj z odpadami takimi jak stare cegły, elementy zaprawy, kamienie i elementy ceramiczne i jest to słuszne skojarzenie.

Aby gruz mógł być poddany recyklingowi, nie może być wymieszany z innymi odpadami, które również są spotykane podczas prac remontowych. Najczęściej gruz zostaje zanieczyszczony drewnem, złomem i materiałami z tworzywa sztucznego. Dlaczego segregacja odpadów jest tak bardzo istotna? W trakcie recyklingu gruz zostaje zmielony na cenne kruszywo, wykorzystywane potem na przykład jako podkłady pod budowę dróg. Ponadto, to czy gruz jest czysty czy wymieszany z innymi odpadami ma wpływ na to, ile kosztuje wywiezienie gruzu.

Ile kosztuje wywóz gruzu?

Wywóz gruzu nie musi być kosztowny, jeśli dopilnujemy kilku naprawdę łatwych rzeczy. Po pierwsze musimy zadbać o to, aby na etapie składowania gruzu, nie był on mieszany z innymi odpadami. Jest to bardzo proste i wystarczy przygotować osobne kontenery na gruz i na odpady zmieszane. Dzieje się tak za sprawą tego, że czysty gruz może od razu trafić do utylizacji, odpady zmieszane natomiast muszą wcześniej zostać oczyszczone.

Rozpoczynając prace budowlane wiemy również, z jakimi odpadami będziemy mieć do czynienia i na tej podstawie powinniśmy określić rozmiar kontenera, jaki będzie nam potrzebny. Ponieważ pojemność kontenera również ma wpływ na cenę, warto zastanowić się, czy bardziej nam się przyda jeden większy, czy może lepiej będzie korzystać z kontenera o mniejszej pojemności i sukcesywnie – w miarę gdy będzie zapełniany – w jego miejsce podstawiać kolejny – pusty. Kontener o pojemności sześciu metrów sześciennych można zamówić już od 1599 zł.

Wywóz gruzu warto powierzyć firmie, która specjalizuje się w tego typu usługach. O tym, jakie koszty poniesiemy za wywóz gruzu, ostatecznie decyduje pojemność kontenera oraz rodzaj odpadów, jaki chcemy w nim umieścić. Zachęcamy do skorzystania z oferty firmy DPR, która zapewni specjalistyczne kontenery na gruz w Krakowie, a także dopilnuje transportu odpadów do utylizacji.