Blog

Jak obliczyć objętość gruzu i kubaturę pomieszczenia - poradnik

Przy pracach remontowo-budowlanych, wyburzeniach ścian oraz innych tego typu zajęciach powstaje dużo odpadów, które należy zutylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami. W takiej sytuacji najlepiej wypożyczyć pojemnik na odpady budowlane. Jak obliczyć objętość gruzu, by wiedzieć jakiej wielkości kontener zamówić?

Gruz powstający w wyniku prac budowlanych może nastręczyć wielu problemów – nie można wyrzucać go do zwykłych pojemników na śmieci, a za nielegalne pozbywanie się tego typu odpadu grożą surowe sankcje i mandaty. Zamówienie kontenera na odpady budowlane to najlepszy sposób na to, żeby poradzić sobie z dużą ilością niechcianego i zawadzającego gruzu po budowie, remoncie czy rozbiórce.

Jak wyliczyć metry sześcienne gruzu?

Oszacowanie objętości gruzu ma ogromne znaczenie podczas zaplanowanych prac budowlanych – od tych wyliczeń zależeć będzie wielkość i pojemność kontenera na odpady. Jak obliczyć objętość gruzu? W podobny sposób, w jaki wylicza się, ile betonu należy zamówić do wykonania określonych robót (np. stropu). W tym celu trzeba określić rozmiar bryły, która będzie wykonywana. Żeby precyzyjnie wyliczyć objętość betonu, można skorzystać z praktycznych kalkulatorów dostępnych w internecie. Wystarczy wpisać wymiary w metrach – szerokość, długość oraz głębokość. Narzędzia tego typu są łatwe w obsłudze i szybko podają dokładne rezultaty.

A co z wagą gruzu?

Eksperci zajmujący się wyburzeniami ścian stosują różne sposoby obliczeń. Przyjmuje się, że metr sześcienny gruzu ceglanego waży od 1500 do 2000 kg. Oczywiście waga odpadów będzie różna w zależności od materiałów użytych do budowy – taka sama pod względem objętości ściana z bloczków betonu komórkowego lub z pustaków będzie ważyć mniej niż ceglana. Przy wyliczaniu wagi gruzu warto zatem wziąć pod uwagę wiele czynników, z których najważniejszym będzie rodzaj użytych materiałów.

Jak obliczyć kubaturę pomieszczenia?

Przy robotach budowlanych związanych z burzeniem nieruchomości ważny jest sam budynek i jego kubatura. Jak liczyć, ile gruzu powstanie przy wyburzeniu konkretnego domu? Przyjmuje się, że ilość gruzu będzie stanowić ok. 30% kubatury nieruchomości. Warto przy tym podkreślić, że mniejsza ilość odpadów budowlanych powstanie przy wyburzeniu budynku wykonanego z pustaków lub cegieł.

Jaki zatem kontener zamówić?

Na rynku dostępnych jest wiele pojemników na gruz oraz odpady budowlane. Najczęściej zamawiane są kontenery o pojemności 6 m3, do których zmieszczą się nawet odpady powstające w wyniku zaawansowanych prac remontowych. Przy wybieraniu firmy oferującej wywóz gruzu w Krakowie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres usług, rodzaje i wielkości kontenerów, a także flotę pojazdów, którą dysponuje przedsiębiorstwo. Profesjonalne ekipy podstawiają pod wskazany adres pojemne kontenery na odpady budowlane, a po ich załadowaniu wywożą śmieci do miejsca utylizacji. Nasza firma dysponuje pojazdami przystosowanymi do transportu kontenerów na gruz w Krakowie i okolicach, a pracownicy mogą kompleksowo zająć się odpadami, łącznie z załadowaniem ich do pojemników.