Blog

Kto przyjmie gruz w Krakowie i okolicy - 3 pomysły

Gruz budowlany i rozbiórkowy do odpad, który musi być zutylizowany w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami – nie można go wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Zastanawiasz się, kto przyjmie gruz na terenie Krakowa? Dokąd można zawozić odpady budowlane? A może warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się kontenerowym wywozem odpadów? Prezentujemy 3 najbardziej popularne sposoby na pozbycie się gruzu.

Kto przyjmie gruz w Krakowie lub okolicach?

Przed tobą generalny remont mieszkania, obejmujący skuwanie glazury i terakoty, burzenie ścian, zmianę układu pomieszczeń oraz wymianę armatury łazienkowej? Mieszkasz na terenie Krakowa i zastanawiasz się, kto przyjmie gruz budowlany? Najbardziej popularnym sposobem na pozbycie się gruzu jest oddanie go osobie prywatnej. Gruz budowlany i rozbiórkowy to materiał, który może posłużyć do ponownego wykorzystania, np. przy utwardzaniu dróg, ścieżek czy tarasów przy domach jednorodzinnych, a także przy wykonywaniu elementów małej architektury ogrodowej – skalniaków, usypywania pagórków czy skarp. Gruz sprawdzi się również przy drenażu terenu w celu odprowadzenia z niego wilgoci. Warto poszperać w lokalnych serwisach internetowych, gdzie osoby prywatne często zamieszczają ogłoszenia, w których deklarują przyjmowanie gruzu w Krakowie i okolicznych miejscowościach.

Skorzystaj z usług PSZOK-u

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli popularne PSZOK-i, funkcjonują na terenie każdej gminy, a ich zadaniem jest odbieranie od mieszkańców różnego rodzaju odpadów, w tym również gruzu i pozostałości po remontach. Śmieci należy samodzielnie przywieźć do punktu, a każdy PSZOK ustala określony limit odpadów, które można oddać bezpłatnie.

Warto jednocześnie pamiętać, że odpady budowlane i rozbiórkowe należy dostarczyć do punktu selektywnie z podziałem na:

  • odpady z betonu i gruzu betonowego (niezanieczyszczone),
  • odpady z gruzu ceglanego (niezanieczyszczone),
  • odpady ceramiczne i elementy wyposażenia (sanitarne, armatura itp.),
  • odpady ze szkła (szyby okienne, lustra, luksfery).

Przed dostarczeniem gruzu do punktu należy zatem posegregować odpady zgodnie z wytycznymi PSZOK-u.

Wynajmij wywóz kontenerowy

W przypadku dużej ilości gruzu nie zawsze możliwe jest oddanie go osobie prywatnej lub wywiezienie do punktu PSZOK. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług firm oferujących kontenerowy wywóz gruzu. Kraków to miasto, w którym funkcjonuje wiele podmiotów posiadających kontenery na wynajem, m.in. firma DPR. Dysponujemy także szerokim wyborem kontenerów na gruz, a także proponujemy wywóz gruzu w Krakowie i sąsiadujących miejscowościach.

Jest to bardzo wygodna forma pozbycia się odpadów budowlanych i rozbiórkowych – firma podstawia kontener pod wskazany adres, a po ich załadowaniu pracownicy wywożą odpady do miejsca utylizacji. Wywóz kontenerowy jest polecany szczególnie w przypadku generalnych remontów. W tym czasie burzone są ściany, zrywane stare płytki czy wymieniana armatura łazienkowa. Tego typu prace generują duże ilości gruzu, których punkt selektywnej zbiórki odpadów może nie przyjąć.