Blog

Wywóz gruzu w Twoim mieście - jak dostarczyć odpady do PSZOK

Nie wszystkie odpady powinny trafić do zwykłego, miejskiego kontenera. Co zrobić z tymi, które nie mogą się w nim znaleźć? Gdzie wywieźć gruz, akumulatory, stare meble i śmieci innego rodzaju?

Remont, porządki na działce, wymiana akumulatora w aucie czy opróżnienie piwnicy… To tylko niektóre z okazji, podczas których generuje się odpady, które nie mogą trafić do zwykłego, miejskiego pojemnika. Jak zatem zutylizować je tak, by nie stworzyć zagrożenia dla środowiska i nie narazić się na konflikt z prawem? Wywożąc je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przynajmniej jeden taki punkt działa w każdej polskiej gminie. Podpowiadamy, jak do niego dotrzeć i jakie odpady można tam dostarczyć. Drugi pomysł to skorzystanie z profesjonalnego, kontenerowego wywozu śmieci i odpadów – taką usługę oferuje wiele lokalnych firm.

PSZOK – jak znaleźć?

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, gdzie wywieźć gruz, najlepiej skorzystać ze strony internetowej lub materiałów informacyjnych urzędu gminy bądź magistratu. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat lokalizacji PSZOK-ów w twojej okolicy oraz godzin ich otwarcia. Jeśli mieszkasz w małym mieście lub gminie wiejskiej, musisz liczyć się z tym, że do dyspozycji będziesz mieć tylko jeden punkt. W większych miejscowościach działa zaś kilka PSZOK-ów.

Co zawieźć do PSZOK?

PSZOK-i przyjmują różnego typu odpady wygenerowane przez gospodarstwa domowe. Chodzi między innymi o:

  • odpady zielone;
  • zużyte akumulatory i baterie;
  • stary sprzęt RTV i AGD oraz elektronarzędzia;
  • meble i inne odpady gabarytowe, wykonane z drewna, metalu bądź tworzyw sztucznych;
  • gruz oraz inne odpady powstałe przy remontach, rozbiórkach i innych pracach budowlanych (z wyjątkiem artykułów niebezpiecznych i szyb zbrojonych);
  • chemikalia – w tym kwasy, oleje, farby i detergenty;
  • zużyte opony (o ile są przeznaczone do aut o masie mniejszej niż 3,5 tony).

Warto pamiętać, że PSZOK-i nie przyjmują odpadów każdego rodzaju. Na problemy powinieneś przygotować się, jeśli zamierzasz oddać styropian (poza tym używanym w opakowaniach) lub papę dachową. Nie zapominaj też, że PSZOK nie jest sortownią i należy dostarczać do niego posegregowane śmieci.

Jak dostarczyć odpady?

Oddanie odpadów do PSZOK-u jest bezpłatne. Po twojej stronie zostaje tylko dostarczenie ich na miejsce. W przypadku dużej ilości odpadów – na przykład po dużym remoncie – może to sprawić spory problem, szczególnie osobom bez dostawczego auta. By tego uniknąć, planując generalne porządki lub dobudówkę, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych w kontenerowym wywozie odpadów firm.

Jak wywieźć odpady w Krakowie i okolicach?

Aby wynająć kontener na odpady najlepiej skontaktować się z lokalną firmą specjalizującą się w takich usługach. W stolicy Małopolski warto nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem DPR. Zamówienie kontenera do wywozu gruzu lub odpadów budowlanych w Krakowie to prosty i szybki sposób na pozbycie się dużej ilości odpadów z terenu prywatnej posesji. Do podstawionego pod dom kontenera wystarczy wrzucić wszystkie zalegające śmieci. Po jego zapełnieniu odbierzemy go od ciebie i zawieziemy do miejsca, gdzie w zgodzie z przepisami należy wywieźć gruz.