Blog

Wyrzucanie gruzu do śmietnika - wysokość mandatu

Prace budowlane i remontowe pozostawiają po sobie wiele odpadów, które mogą stanowić duży problem – nie zawsze wiadomo, co zrobić z resztkami ceramiki, betonu oraz innymi tego typu śmieciami. Czy można wyrzucać gruz do zwykłego kontenera? Jakie konsekwencje grożą za nielegalne pozbywanie się odpadów budowlanych? Przedstawiamy praktyczny poradnik.

Remonty mieszkań, wykańczanie wnętrz i inne prace budowlane skutkują powstaniem dużej ilości gruzu oraz innego rodzaju śmieci, do których najczęściej należą pozostałości po burzonych ścianach i armaturze łazienkowej, potłuczona ceramika, resztki glazury, terakoty oraz wiele innych kłopotliwych odpadów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób można legalnie pozbyć się śmieci powstających w wyniku budowy i remontów. Gdzie należy je wyrzucić?

Wyrzucanie gruzu do śmietnika

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z poremontowymi pozostałościami byłoby wyrzucenie gruzu do śmietnika. Takie działanie może nas jednak narazić na przykre konsekwencje, ponieważ pozbywanie się odpadów budowlanych w ten sposób jest nielegalne. Wiele osób błędnie zakłada, że pozostałości po remontach należą do grupy odpadów komunalnych. Według przepisów polskiego prawa gruz należy do innej kategorii śmieci, a zwykłe pojemniki nie są przeznaczone do jego gromadzenia. Aktualnie obowiązujące przepisy zakładają przede wszystkim ochronę środowiska – gruz powinien być w prawidłowy sposób zutylizowany, żeby nie zagrażać przyrodzie. Wiele osób jednak nic nie robi sobie z przepisów dotyczących postępowania z odpadami i systematycznie podrzuca niewielkie ilości gruzu do zwykłych, osiedlowych śmietników.

Niewłaściwe wyrzucanie gruzu – jaki mandat?

Wyrzucanie gruzu do śmietnika grozi surowymi mandatami w wysokości nawet do 500 złotych. Wyższe kary mogą być zastosowane w przypadku podrzucania gruzu np. na sąsiednie posesje – w takiej sytuacji należy liczyć się z karą do 5000 złotych. Na jakie sankcje narażamy się, przechowując gruz na podwórku? Według aktualnych przepisów grozi za to nawet 1500 złotych mandatu. Kary dotyczą jednak nie tylko nielegalnego wyrzucania gruzu – mandat może grozić również za nielegalny wywóz odpadów budowlanych. Według przepisów Kodeksu wykroczeń jest to czyn zagrożony sankcją w wysokości od 20 do 5000 złotych.

Jak pozbyć się gruzu legalnie?

Istnieje wiele możliwości – można na przykład skorzystać ze zbiórki odpadów, które systematycznie organizują jednostki samorządu terytorialnego. Urzędy co jakiś czas ogłaszają termin i miejsce zbiórki, gdzie można przywieźć gruz, pokruszony beton, resztki ceramiki łazienkowej oraz innego rodzaju odpady. Śmieci można przetransportować w zwykłych workach lub tzw. big bagach.

Innym sposobem na pozbycie się pozostałości po remoncie jest skorzystanie z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, jednak przyjmuje on ograniczoną ilość odpadów różnych kategorii. Inny pomysł to skorzystanie z usług wyspecjalizowanej w tym obszarze firmy. Wywóz gruzu w Krakowie znajduje się w naszej ofercie. Wypożyczamy także pojemne kontenery na gruz i inne odpady, a po zapełnieniu pojemników wywozimy je do miejsca utylizacji.