Blog

Identyfikacja i wywóz odpadów wielkogabarytowych

Odpady wielkogabarytowe to takie, których rozmiary znacznie wykraczają poza ogólnie przyjęte standardy odpadów komunalnych. Na liście takich odpadów znajdziemy rozmaite przedmioty użytku codziennego. Co zalicza się do odpadów wielkogabarytowych?

Najczęściej to stare meble

Chyba najpopularniejszym rodzajem odpadów wielkogabarytowych są stare meble.- zarówno szafy, szafki kuchenne, wersalki, jak i krzesła i fotele. Z takimi odpadami mamy do czynienia najczęściej wtedy, kiedy wymieniamy meble na nowe lub po prostu chcemy się pozbyć starych i już niekoniecznie funkcjonalnych mebli. Takich mebli nie możemy wyrzucić na śmietnik. O tym, co z nimi zrobić, przeczytacie w naszym innym wpisie, poruszającym właśnie ten temat. Na tę listę możemy dopisać jeszcze nieodzowne elementy wyposażenia mieszkania, takie jak materace czy dywany – ze względu na swoje duże gabaryty również zaliczają się do odpadów wielkogabarytowych.

Inne odpady wielkogabarytowe

Jednak odpady wielkogabarytowe to nie tylko meble różnego rodzaju. Należy tu również zaznaczyć, że sama nazwa “odpady wielkogabarytowe” nie oznacza wyłącznie przedmiotów o potężnych rozmiarach, ale również takie, których nie możemy wyrzucić do śmietnika ze względu na ich rozmiar, jak choćby wózek dziecięcy. Dlatego wśród nich znajdziemy również inne odpady, takie jak zdemontowana stolarka okienna, suszarka na pranie czy deska do prasowania – przedmioty codziennego użytku, jakie każdy z nas ma w domu. Cała lista jest znacznie dłuższa i nie sposób w jednym miejscu wymienić wszystkie przedmioty zaliczające się do tej grupy.

Czego nie zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

To, co również warto wiedzieć, to jakie przedmioty nie są zaliczane do odpadów wielkogabarytowych. Jest to tym bardziej ważne, że takich przedmiotów nie możemy przygotować na przykład do organizowanych przez służby komunalne zbiórek i wywozu odpadów wielkogabarytowych. Do takich odpadów nie zaliczamy zużytego sprzętu, jak na przykład starych telewizorów, lodówek, kuchenek i innych sprzętów gospodarstwa domowego. Nie może to być również wyposażenie łazienki i toalety, czyli wszelkie wanny, muszle klozetowe i pozostałe produkty należące do ceramiki łazienkowej.

Najczęściej jednak mieszkańcy jako takie odpady traktują wszelkie odpady poremontowe, co jest wielkim błędem, ponieważ jest to zupełnie inna kategoria odpadów i inny jest również sposób ich utylizacji. Dlatego jeżeli chcemy pozbyć się gruzu i elementów pochodnych, to musimy skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku odpadów zielonych, co prawda taki rodzaj odpadów zazwyczaj nie dotyczy mieszkańców bloków, ale można je spotkać, jeżeli ktoś ma pod balkonem ogródek.

Bez względu na to, jakich odpadów chcemy się pozbyć, musimy zdawać sobie sprawę z ich klasyfikacji. Potrzeba tego podziału wynika z faktu, że śmieci muszą być segregowane. Dlatego już na etapie ich wyrzucania powinniśmy zadbać o to, aby były we właściwy sposób podzielone. Wiedząc, co zalicza się do odpadów wielkogabarytowych, nie powinniśmy mieć już problemu z określeniem tego w odniesieniu do naszych śmieci.

Odpady wielkogabarytowe w Krakowie

Jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych w Krakowie? Oczywiście właściciele lub zarządcy mieszkań i nieruchomości mogą skorzystać z oferty MPO, który odbiera je zgodnie z opublikowanym harmonogramem, na podstawie pisemnych lub telefonicznych zgłoszeń. Odpady wielkogabarytowe można także oddać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Krakowie: LAMUSOWNI przy ulicy Nowohuckiej 1D oraz PGOW przy ulicy Krzemienieckiej 40. W tym przypadku odpady należy odwieźć na własną rękę. Aby oszczędzić sobie kłopotów, w takiej sytuacji wywóz odpadów z terenu Krakowa warto powierzyć specjalistycznej firmie, np. DPR.