Blog

Co zrobić ze starymi meblami? Poradnik o ich wywozie i utylizacji

Wcześniej czy później każdy z nas staje przed dylematem, co zrobić ze starymi meblami. Dzieje się to najczęściej wtedy, kiedy potrzebujemy wymienić meble na nowe. Mebli nie możemy ot tak wyrzucić do śmietnika, ponieważ jest to niedozwolone. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wypróbowanych sposobów na to, co zrobić ze starymi meblami. Jak pozbyć się starych mebli? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.

Samodzielna renowacja

Jeżeli mamy tak zwaną żyłkę majsterkowicza, to możemy sami odnowić nasze stare meble. W jakim celu? Odnowiony mebel może nam posłużyć jeszcze przez wiele lat. Jeżeli w miarę możliwości zdecydujemy się przearanżować mebel na taki, który spełni nasze oczekiwania – tym lepiej. Nie będziemy musieli kupować wtedy nowego wyposażenia. Jeżeli nie czujemy się pewnie i obawiamy się, że samodzielnie renowując mebel go zniszczymy lub nie osiągniemy oczekiwanego efektu, wówczas warto skorzystać z usług osób, które zajmują się tym na co dzień. To pozwoli uniknąć rozczarowania, gdy coś nam nie wyjdzie.

Meble można oddać innym

Dzisiaj stary mebel to często mebel, który ma raptem kilka lat, nie jest bardzo zniszczony, czasami wręcz wcale, a takie meble można oddać innym. Nadal jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się starych mebli. Jeżeli tylko dobrze poszukamy, to jest duża szansa, że wśród naszych znajomych jest ktoś, kto chętnie takie meble przyjmie. Jeżeli nikogo takiego nie znamy, warto umieścić ogłoszenie w popularnych lokalnych serwisach ogłoszeniowych – chętnych z pewnością będzie wielu, a co najlepsze nie będziemy musieli się martwić o transport mebli. Odbierający sam zajmie się transportem. My natomiast będziemy mieć problem z głowy.

Pomogą specjaliści

Najłatwiejszy sposób na pozbycie się starych mebli to skorzystanie z usług fachowej firmy, która specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach. Wspomnieliśmy wcześniej, że nie wolno takich przedmiotów wyrzucać do śmietników. Oczywiście – raz na jakiś czas organizowane są przez zakłady komunalne tak zwane wywózki śmieci, kiedy to lokatorzy mogą pozbyć się odpadów wielkogabarytowych, a do takich zaliczają się właśnie meble, ale wtedy odpady musimy wynieść sami i złożyć je w wyznaczonych wcześniej miejscach. Łatwo sobie wyobrazić, ile potrzeba wysiłku, aby znieść przykładowo z czwartego piętra starą wersalkę albo szafę wnękową. Dlatego, co należy podkreślić, najłatwiejszym sposobem na pozbycie się starych mebli jest zlecenie wywozu profesjonalistom. Wynajęta firma przejmie nasze odpady i samodzielnie je wyniesie – bez względu na to, które to piętro. Następnie nie dość, że wywiezie, to także zajmie się ich późniejszą utylizacją. Nasza rola ogranicza się jedynie do wykonania telefonu do firmy i ustaleniu odpowiadającego nam terminu.

Jak zagospodarować stare meble w Krakowie

W Krakowie, jak i w innych większych i mniejszych miastach, istnieje wiele możliwości zagospodarowania lub pozbycia się starych mebli. Przede wszystkim, mebli nie wyrzucamy do osiedlowych śmietników! 

Meble, których nie potrzebujemy mogą być potrzebne innym. Warto zapytać znajomych, czy nie szukają np. mebli na działkę lub do ogrodu. Istnieją także firmy, które odbierają stare meble i po renowacji tworzą z nich nowe, ciekawe produkty. Jest również duża grupa osób potrzebujących, które chętnie będą nadal korzystać z naszych szaf lub sof. Wystarczy wrzucić ogłoszenie do internetu i bez problemu znajdziemy odbiorcę zalegających nam przedmiotów. 

Jeżeli nasze meble to prawdziwe stare graty, wówczas trzeba ich pozbyć. Najlepiej zrobić to odwożąc je do PSZOK-u w Krakowie. Aby ułatwić sobie życie i wygodnie przetransportować meble do Lamusowni (ul. Nowohucka 1d) lub do PGOW (ul. Krzemieniecka 40) wywóz odpadów z terenu Krakowa warto powierzyć firmie DPR, która specjalizuje się w wynajmie kontenerów i opróżnianiu pomieszczeń w Krakowie.

Przytoczone przykłady obrazują dostępne możliwości pozbycia się starych mebli. To, z której opcji skorzystamy, zależy wyłącznie od chęci naszego zaangażowania w całe przedsięwzięcie. Dlatego zanim zdecydujemy, co zrobić ze starymi meblami, zastanówmy się, co będzie dla nas najbardziej opłacalne i zajmie nam najmniej czasu.