Blog

Gdzie wyrzucić materac i kanapę - poradnik o wywozie mebli

Obowiązujące w Polsce prawo, a także normy unijne, wyznaczają liczne obowiązki w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Chcesz pozbyć się starej kanapy lub zużytego materaca? Sprawdź, gdzie możesz je legalnie wyrzucić. Przedstawiamy najpopularniejsze na to sposoby!

Gdzie wyrzucić kanapę lub materac – praktyczny poradnik

Odpady wielkogabarytowe, takie jak stare kanapy, fotele, materace czy sofy, często bywają problematyczne – ze względu na niestandardowe wymiary trudno je umieścić w zwykłym koszu na śmieci, poza tym nie jest to zgodne z prawem. Na szczęście ze zużytymi domowymi sprzętami można poradzić sobie na kilka innych sposobów.

Pomóż potrzebującym

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić materac? Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się tego wielkogabarytowego odpadu jest oddanie go do schroniska. Przed zimą placówki opiekujące się bezdomnymi psami i kotami zbierają ciepłe koce, materace, stare ręczniki, śpiwory i inne przedmioty, które mogą zapewnić zwierzętom komfort termiczny w chłodne dni. Stare elementy wyposażenia wnętrza mogą posłużyć jako ocieplenie budy lub miękkie posłanie dla psów. Jeśli z kolei zastanawiasz się, gdzie wyrzucić kanapę, to poszukaj organizacji charytatywnej, która zajmuje się pomocą osobom bezdomnym i potrzebującym. Nieużywane sofy, fotele lub inne meble z pewnością przyjmą różnego rodzaju instytucje – domy dziecka lub domy samotnej matki.

Zgłoś się do PSZOK-u

Zlokalizowane na terenie każdej gminy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmują określone ilości odpadów wielkogabarytowych – można do nich przywieźć nie tylko zużyte materace czy stare kanapy, ale także inne elementy wyposażenia wnętrza: dywany, wózki, zabawki czy nawet meble ogrodowe. Odpady przyjmowane są bezpłatnie, a szczegółowe zasady są określone w regulaminach poszczególnych obiektów. Przed udaniem się do Punktu warto zadzwonić i dopytać, czy odpady zostaną przyjęte. Trzeba także na własną rękę zorganizować transport przedmiotów przeznaczonych do wyrzucenia, a na miejscu samodzielnie je rozładować.

Skorzystaj ze zbiórek odpadów

Nie masz możliwości, aby samodzielnie przewieźć odpady do PSZOK-u? Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie wyrzucić kanapę lub materac, to sprawdź ofertę gmin. Jednostki samorządu terytorialnego regularnie organizują zbiórki odpadów wielkogabarytowych, w ramach których można pozbyć się starych mebli i innych przedmiotów o niestandardowych wymiarach. Zadanie to jest zapisane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a harmonogram zbiórek jest zamieszczony bezpośrednio w gminie lub na stronach internetowych urzędów.

Gdzie wyrzucić materac lub kanapę? Zleć to profesjonalistom

Odpady wielkogabarytowe przyjmują również firmy zajmujące się wypożyczaniem kontenerów i wywozem odpadów. Do pojemnika można wyrzucić zarówno stare meble, jak również sprzęt RTV, AGD, odpady budowlane czy inne zalegające w mieszkaniu lub na strychu sprzęty. Przedsiębiorstwa, takie jak DPR, dysponują specjalistycznym sprzętem oraz pojazdami przystosowanymi do wywozu odpadów w Krakowie i mogą pomóc w zapełnieniu kontenera.