Blog

Pojemności kontenerów na odpady - przegląd propozycji dla różnych branż

Pojemność – obok wagi i kubatury – to kluczowy parametr kontenera. Od czego powinna być uzależniona? Jak kształtuje się w zależności od zastosowania?

Przy wyborze kontenera na odpady, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest na pewno rodzaj oraz skala działalności i – co za tym idzie – objętość wytwarzanych odpadów. Nie należy zapominać również o rodzaju samych odpadów, które mogą różnić się pod względem gęstości i możliwości kompresji. Poza tym spore znaczenie ma częstotliwość, z którą odbierana jest zawartość pojemnika. To wszystko sprawia, że dobranie odpowiedniego modelu może okazać się niezwykle trudne. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wybierać pojemność kontenerów.

Pojemność kontenerów w branży budowlanej

Odpady powstające w wyniku prac remontowych lub budowlanych cechują się dużą objętością i małą – lub zerową – zdolnością kompresji. Ich ilość uzależniona jest natomiast od zaawansowania prac oraz przestrzeni, na której są prowadzone. Nawet w przypadku niewielkich prac wyburzeniowych lub remontowych, musimy jednak przygotować się na to, że odpady zajmą sporo miejsca – warto więc wyposażyć się w kontener dopasowany do wielkości zaplanowanych prac. Pojemność kontenera na gruz z naszej oferty to 6 metrów sześciennych. Oferujemy kontenerowy wywóz gruzu w Krakowie i najbliższych okolicach w promieniu do kilkunastu kilometrów od stolicy Małopolski.

Pojemność kontenerów dla sklepów

Tu znaczenie ma przede wszystkim wielkość sklepu. W przypadku małych lub średnich placówek w zupełności sprawdzą się kontenery o niewielkiej pojemności (od 3 do 10 metrów sześciennych). Wartość ta oczywiście wrasta wraz z każdym metrem powierzchni handlowej. Warto jednak zaznaczyć, że większość odpadów w sklepach stanowią opakowania zbiorcze, które są wykonane z papieru, kartonu lub tworzyw sztucznych, w związku z czym dobrze się kompresują.

Pojemność kontenerów w budynku mieszkalnym

W tym przypadku pojemność kontenera zależy od liczby mieszkańców oraz tego, jakie odpady będą w nim składowane. Ze względu na to, że nawet w najbardziej zaludnionych blokach do dyspozycji mieszkańców jest po kilka pojemników na każdy rodzaj odpadów, a ich zawartość jest regularnie wywożona, nie muszą one być duże. Dlatego rzadko spotyka się kontenery o pojemności większej niż 10 metrów sześciennych.

Pojemność kontenerów dla obiektów biurowych

Tu sprawa jest skomplikowana, bo firmy zajmujące się utrzymaniem porządku na terenie biurowców mają do czynienia z dwoma grupami odpadów. Pierwszą stanowią te będące wynikiem pracy działających w nich firm. Tych – w przeliczeniu na jednego pracownika – zwykle nie jest dużo, a poza tym głównie są to papier lub folia, których objętość można łatwo zmniejszyć. Nie wymagają więc dużego kontenera – w przeciętnej wielkości biurowcu wystarczy 15-litrowy pojemnik. Druga grupa to odpady socjalno-bytowe, które zawierają między innymi resztki żywności czy zużyte środki higieniczne, które nie kompresują się tak dobrze. W tym wypadku warto postawić na większy kontener.