Blog

Odpady budowlane - gdzie wyrzucać i jak zamówić kontener na gruz?

Odpady budowlane należą do szczególnie kłopotliwych śmieci – często zagrażają środowisku i dlatego powinny być utylizowane w odpowiedni sposób. Gdzie możemy je legalnie wyrzucić? Jakie możliwości mają mieszkańcy Krakowa? Ile kosztuje wypożyczenie kontenera na odpady? Przeczytaj nasz poradnik!

Odpady budowlane – definicja i przykłady

Odpady budowlane to wszelkie pozostałości po pracach rozbiórkowych, budowlanych i remontowych – elementy dla których nie znajdujemy już zastosowania i nie chcemy ich ponownie wykorzystać. Odpadów budowlanych nie można wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci komunalne, nawet jeśli w wyniku remontu powstała ich niewielka ilość. Śmieci tego typu często zawierają toksyczne składniki, np. formaldehyd czy ftalany, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska. Z tego powodu polskie prawo dość restrykcyjnie podchodzi do kwestii wyrzucania odpadów budowlanych. Za umieszczanie ich w zwykłych koszach na śmieci grozi 500 zł mandatu. Z kolei za nielegalne składowanie ich np. na podwórku można dostać karę pieniężną w wysokości do 1500 zł.
Do odpadów budowlanych zaliczamy m.in.:

  • beton, gruz betonowy,
  • gruz ceglany,
  • odpady ceramiczne (resztki glazury, terakoty, armatury),
  • odpady ze szkła,
  • pozostałości paneli podłogowych,
  • wełnę mineralną, styropian używany do ociepleń,
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • profile metalowe,
  • wiele innych.

Odpady budowlane – gdzie wyrzucać?

Mieszkańcy Krakowa mogą pozbyć się odpadów budowlanych na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest przewiezienie śmieci do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W stolicy Małopolski działają dwa takie punkty:

  • „Lamusownia” przy ul. Nowohuckiej 1,
  • „PGOW Barycz” przy ul. Krzemienieckiej 40.

Krakowskie PSZOK-i nie przyjmują każdego rodzaju odpadów budowlanych – można do nich dostarczyć jedynie gruz ceglany, odpady z betonu i metale. Odpady należy przetransportować samodzielnie, a PSZOK-i stosują ograniczenia wagowe – jednorazowo osoba prywatna może oddać do 100 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Śmieci dostarczane przez osoby prywatne są przyjmowane za darmo, jeśli przywozi je firma – należy uiścić opłatę zgodną z cennikiem danego punktu. Krakowskie PSZOK-i nie przyjmują odpadów zawierających azbest, papę i smołę. Jeśli masz do oddania ilość śmieci przewyższającą limity wagowe ustanowione przez PSZOK, skorzystaj z usługi wywozu odpadów budowlanych w Krakowie, w której specjalizuje się firma DPR. Przedsiębiorstwo posiada kontenery na wynajem w Krakowie o pojemności 6m3 i 10m3, do których można wrzucić zarówno czysty gruz, jak i inne śmieci pobudowlane. Po załadowaniu pojemników odpady są przewożone do utylizacji.

Ile kosztuje kontener na odpady budowlane?

Na jakie koszty należy się nastawić, wypożyczając pojemnik na pozostałości po remoncie i budowie? Cena za wywóz odpadów w  Krakowie zależy od wielu czynników – ilości i typu odpadów, a także miejsca, w którym zostanie podstawiony kontener. Firma DPR działa na terenie Krakowa, a także w promieniu do 30 km (Skawina,  Zabierzów, Niepołomice i wiele innych). Cena usługi jest też uzależniona od tego, na jaki czas wynajmujemy pojemnik – koszt każdorazowo jest ustalany indywidualnie.