Blog

Porządki na działce - wywóz i utylizacja odpadów zielonych

Wczesna jesień to najlepszy czas na porządki na działce. Planując je, pamiętajmy jednak o tym, że spalenie odpadów zielonych nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Zamiast rozpalić ognisko, warto więc wcześniej zamówić wywóz ziemi i odpadów roślinnych.

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią – czas intensywnych porządków na działkach. Wraz z końcem lata należy zabezpieczyć wieloletnie rośliny przed mrozem, wiatrem i śniegiem, uporządkować ogród z liści opadłych z drzew i przygotować ziemię do rozpoczęcia kolejnego sezonu. Porządki na działce nieodłącznie związane są jednak z powstaniem dużych ilości opadów. Pierwszym sposobem, który przychodzi na myśl, gdy musimy je zutylizować, jest spalenie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest on najlepszym rozwiązaniem.

Porządki na działce a ognisko

Choć ogólnokrajowe przepisy nie zabraniają spalania liści (o ile palenisko jest odpowiednio zorganizowane, a jego konstrukcja zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia), należy wiedzieć, że takie działanie może być zakazane przez prawo obowiązujące na terenie danej gminy.
Bez względu na to, co lokalne przepisy mówią na ten temat, nie wolno też zapominać, że dym powstały przy spalaniu powstałych wskutek porządków na działce odpadów może być dokuczliwy dla sąsiadów. Jeśli ci zawiadomią o tym straż miejską, funkcjonariusze mogą nałożyć na nas mandat. A to najlepszy powód, by liści i odpadów roślinnych nie spalać

Wywóz odpadów zielonych

Zamiast tego odpady zielone powinniśmy zutylizować w legalny i, co najważniejsze, nieuciążliwy dla otoczenia sposób. Nie zapominajmy przy tym, że odpady takie jak liście, gałęzie czy ziemia nie mogą znaleźć się w pojemniku na „zwykłe” odpady komunalne, nie wspominając już o ich wyrzuceniu na którymś z dzikich wysypisk. Co więc zrobić z odpadami zielonymi, by nie narazić się na kary?

Komu zlecić wywóz ziemi?

Jeszcze na etapie planowania porządków powinniśmy bowiem zamówić odpowiedni pojemnik od firmy oferującej wywóz odpadów, w tym wywóz ziemi i odpadów zielonych. W przypadku niewielkich prac może to być zwykły big bag, ale jeśli spodziewamy się większych ilości odpadów, warto zdecydować się na pojemniejszy kontener. Firma, która nam go udostępni, w umówionym czasie odbierze pojemnik wraz z całą zawartością, by zutylizować ją w legalny sposób.