Blog

Pozwolenie na postawienie kontenerów na odpady na chodniku

Wynajęcie kontenera na odpady to popularne rozwiązanie, z którego wygodnie jest skorzystać podczas budowy lub remontu. Pozbywanie się w ten sposób gruzu, złomu, ziemi czy wszelkich innych śmieci jest wygodne oraz szybkie. Zanim jednak zamówi się taką usługę, trzeba dowiedzieć się, czy nie zachodzi potrzeba uzyskania zgody na postawienie kontenera.

Kto potrzebuje zgody na postawienie kontenera na gruz i odpady?

Z pewnością z uzyskaniem takiej zgody nie muszą kłopotać się właściciele prywatnych posesji, czyli przede wszystkim posiadacze domów wolnostojących. W takim przypadku wystarczy zamówić podstawienie kontenera i umieścić go w dogodnym dla siebie miejscu, najlepiej w takim, by mieć do niego łatwy dostęp i by jednocześnie nie przeszkadzał w poruszaniu się po posesji.

W nieco mniej komfortowej sytuacji są mieszkańcy budynków wielorodzinnych. Kiedy chce się przeprowadzić remont mieszkania mieszczącego się w bloku czy w kamienicy, pojemnik musi stanąć w pobliżu budynku, na posesji należącej do wspólnoty mieszkaniowej i to właśnie od niej trzeba uzyskać zgodę na zajęcie miejsca. Ta sytuacja dotyczy miejsc takich jak wewnętrzny parking czy podwórko budynku mieszkalnego i uzyskanie zgody zwykle nie wiąże się z żadnymi opłatami. Inaczej jest zaś, gdy nie ma możliwości postawienia pojemnika w takim miejscu i trzeba zająć pas jezdni, zieleni czy chodnika. W takich przypadkach potrzebne jest uzyskanie oficjalnej zgody na zajęcie tego miejsca od stosownego urzędu, zwykle urzędu miasta lub gminy.

O czym trzeba pamiętać?

Ubiegając się o pozwolenie na postawienie kontenera, trzeba wystąpić z takim wnioskiem z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż działanie urzędu w tej kwestii może potrwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni.

Wiąże się to także z uiszczeniem opłaty, której wysokość określona jest przez gminę – najczęściej jest to od kilku do kilkunastu złotych za dzień. Gdy komuś zależy na czasie, oczekiwanie na zgodę może być kłopotliwe, bardzo ważne jest zatem, by postarać się o to wcześniej, gdyż nie warto decydować się na postawienie pojemnika bez tego dokumentu. Dlaczego?

Kary za taką samowolę są niestety niewspółmiernie wysokie – mogą wynosić nawet dziesięciokrotność wysokości opłaty za uzyskanie pozwolenia, na pewno więc nie jest to rozwiązanie opłacalne.

Gdy nie wiadomo dokładnie, do kogo zwrócić się z wnioskiem o wydanie takiego pozwolenia bądź jak dokładnie dopełnić tej formalności, informacje na ten temat można uzyskać od firmy, która świadczy usługę kontenerowego wywozu odpadów. Jej pracownicy doskonale znają się na przepisach dotyczących wywożenia odpadów i wszystkich związanych z tym kwestiach prawnych, są więc w stanie podpowiedzieć, jak i gdzie uzyskać pozwolenie. Dzięki temu łatwo można uniknąć wszelkich problemów i konsekwencji niezastosowania się do obowiązujących norm prawnych.