Blog

Rozbiórka budynku gospodarczego - czy warto wynająć kontener na odpady?

Budynki gospodarcze to z definicji niewielkie budynki służące do przechowywania na przykład opału, narzędzi – tych ogrodniczych, ale też wszelkich innych, czy przedmiotów potrzebnych raz na pewien czas, takich jak kosiarka czy drabina. Rzeczywistość jest jednak inna, najczęściej są to składowiska przedmiotów wszelakich, o których istnieniu nawet nie pamiętamy. Często też, ze względu na ich stan, konieczna jest rozbiórka, a następnie postawienie nowego budynku. Jak sprawnie przeprowadzić rozbiórkę budynku gospodarczego? Co zrobić z powstałymi w ten sposób odpadami?

Budynek gospodarczy czy już szopa?

No właśnie, czy to jeszcze budynek gospodarczy czy już szopa? Takie pytanie powinniśmy sobie zadać w momencie, gdy zauważymy, że zawartość naszego lokalu niebezpiecznie się powiększa. Przez lata, wiele osób gromadzi w tych budynkach wszystko to, co jest “niepotrzebne w tym momencie, ale może się przydać potem” – wiadomo jak to się kończy. W konsekwencji stajemy się właścicielami niezliczonych odpadów, których i tak wcześniej czy później będziemy musieli się pozbyć. Okolicznością, która może wymusić na nas posprzątanie szopy, to jej stan techniczny. Niestety, często są to budynki stare, drewniane i co gorsza pokryte rakotwórczym azbestem. Lata świetności mają dawno za sobą.

Rozbiórka budynku gospodarczego

Od czego zacząć rozbiórkę? Klasycznie – od góry do dołu. Najpierw musimy zająć się pokryciem dachowym. Jeżeli dach jest pokryty papą lub eternitem, pamiętajmy o założeniu specjalnej maski ochronnej z filtrem powietrza. Wdychanie niebezpiecznych pyłów z tych elementów jest dla nas bardzo szkodliwe.W dalszej kolejności likwidujemy ściany, aby na końcu zająć się podłogą i ewentualnymi fundamentami. Jeżeli nasz budynek ma podmurówkę, czeka nas dużo pracy i jeszcze więcej gruzu, którym podobnie jak pozostałymi odpadami mamy obowiązek się zająć. Pamiętajmy o tym, że stare deski mogą mieć w sobie zardzewiałe gwoździe. Dlatego koniecznie musimy wszystkie odpady dobrze zabezpieczyć. Powstały gruz musimy gdzieś składować, ale i tutaj możemy liczyć na pomoc fachowców.

Specjalny kontener na gruz i odpady

Co zrobić z tymi wszystkimi odpadami? Ponieważ wszystkie odpady musimy wywieźć do utylizacji, a chcąc to wykonać we własnym zakresie może to być bardzo kosztowne. Przystępnym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera na gruz. Kontener wygodnie można ulokować w odpowiadającym nam miejscu. Nawet w bezpośrednim sąsiedztwie budynku gospodarczego przeznaczonego do rozbiórki.

Dzięki temu, powstały w trakcie wyburzania gruz od razu będzie mógł trafić do kontenera i nie będzie zalegał na posesji. To rozwiązanie jest wygodne, również dlatego, że nie musimy się przejmować specjalnie segregacją odpadów. Zrobi to za nas firma, której zlecimy podstawienie kontenera. Po napełnieniu, kontener zostanie wywieziony na wysypisko. A my pozbędziemy się szybko i skutecznie nie tylko grożącego katastrofą budowlaną budynku ale też powstałego w całym procesie gruzu.